Mina, sina, nemad. Rahvusvahelise lasteteatri päeva pöördumine

Rahvusvahelise lasteteatri päeva pöördumine.

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Teater on lapsele väga oluline juba varasest east peale. Teatrikunst pakub lapsele tavapäraste „mängult“ hetkede kaudu võimaluse puutuda esimest korda kokku kogukonnaga väljaspool perekonda.

„Mängult“ on oluline osa lapse kujutlusvõime väljakujunemisel, selle abil loob laps kujuteldava tuleviku kõige sinna juurde kuuluvaga, ka inimestega.

Teatris on olemas „mina“, kes mängib nii, et laval toimuvad sündmused näivad nii tõelised, et „nemad“ ehk publik, kes vaatab, arvab, et see on päriselt. Nii tekib „sina“.

Mina, sina, nemad.

Laval tekkiv „mina ja sina“ side on nii tugev, et sünnib „meie“ ühine salakeel. Vaataja – või spect/actor ehk „vaatlev tegutseja“, nagu ütles brasiilia teatritegija Augusto Boal – osaleb teatritegemises sellega, et läheb mänguga kaasa ja aktsepteerib „mängult“ toimuvat nagu lapsepõlveski.

Laps õpib maailma ja reaalsust tundma mängu kaudu. Laps õpib oma kogemuste kaudu, läbi hetkede, sest ta ei tea veel, et on olemas mustrid, reeglid ja dogmad.

Mina, sina, nemad.

Siis tuleb lavale „minuga“ mängima keegi „teine“, nagu täiskasvanud teda nimetavad.

„Nemad“ peavad uskuma Ilu, peavad unistama, peavad eemalduma reaalsusest ja kõigest sellest, mida teised inimesed teevad. „Nemad“ ei õhuta vaenu, vaid püüavad maailma mõista. „Nemad“ peavad vaikselt istuma ja ainiti vaatama pimestavat valgust, mis tekib „minust ja sinust“, mille omavaheline suhe on nii hästi tasakaalustatud, et isegi vägivald ei ole „päriselt“. “Mängult” tegemise ja kujutlemise kaudu saab laps kõige paremini õppida.

Mina, sina, nemad.

Nagu võlukunst: „Abrakadabra“ või „Üks, kaks, kolm – läks!“.

Et lapsel oleks paremad unistused ja et täiskasvanud saaksid paremini aru …

Või on see hoopis vastupidi …

ASSITEJ teab seda ja seetõttu on meil suur au olla lootuse, noorte, kunsti ja hariduse saadikud ning kuulutame uhkusega pidustused avatuks. Me loodame, et üheskoos anname tulevastele põlvedele edasi sõnumi sellest, kui oluline on õppida teatrikunstist ja seeläbi muuta maailm paremaks, et valitseks rahu, vastastikune austus ja sotsiaalne õiglus.

Malala Yousafzai, Nobel Rahupreemia laureaat 2014

Guila Clara Kessous, näitleja ja ÜRO rahusaadik

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht