Neli arvamust Vabast Lavast

Kristiina Reidolv, Ivar Põllu, Roman Baskin, Madis Kolk

KRISTIINA REIDOLV, Vaba Lava juhatuse liige ja tegevjuht Kui vaadata Eesti teatrimaastiku dünaamikat, siis on viimase 25 aasta jooksul olnud kolm väiketeatrite lainet. Praeguseks on tekkinud ligikaudu 30 väiketeatrit ja ühtlasi on aasta-aastalt kasvanud ka vabakutseliste näitlejate-lavastajate arv. Ühelt poolt tähendab see kindlasti uusi võimalusi, ent ka mitmesuguseid probleeme. Selleks, et lahendada ja leevendada väiketeatrite murekohti, kutsusidki 2010. aastal üheksa väiketeatrit ellu sihtasutuse Vaba Lava, mille ülesanne on pakkuda väike- ja projektiteatritele ning vabatruppidele viljakaid arengutingimusi. Vaba Lava eesmärk on luua uus teatrimaja, kus vabatrupid-väiketeatrit saaksid anda etendusi, ning ühtlasi töötada välja nende tugiteenuste süsteem. Eesti teatrimaastikul on küll Vaba Lava uus originaalne nähtus, ent mujal maailmas on selline struktuur ennast igati õigustanud. Struktuur on üles ehitatud nii, et Vaba Lavas on tööl administratiivne ja tehniline personal, ent mitte loominguline trupp. Selle asemel on kaks kuraatorit, üks välismaalt ja teine Eestist, kes panevad kokku põhiprogrammi. Kuraatorid vahelduvad iga aasta tagant. Vaba Lava kavandatav programm koosneb kolmest osast. Esimene on põhiprogramm: selleks kuulutavad kuraatorid igal aastal välja ideekonkursi, kuhu on oma ideedega oodatud kõik väiketeatrid, vabatrupid, vabakutselised näitlejad ja kunstnikud. Kuraatorid valivad välja kümme tulevast lavastust, mis moodustavadki põhiprogrammi. Tuleb ka kõrvalprogramm, mille raames on teatritel võimalus anda külalisetendusi ja kindlasti hakkab ühel ilusal päeval Vaba Lava ka ise lavastusi välja tooma. Kolmandaks oleme plaaninud teha noortele mõeldud eksperimentaalprogrammi või eksperimentaallava, kus nad saavad oma ideid ellu viia ja katsetada.

Vaba Lava keskmeks on etenduskunstid, aga kogu teatritegemise kõrval tahame korraldada ka filmiseansse, kontserte, konverentse, festivale jms. Kindlasti kavatseme hakata läbi viima haridusprogramme, seda nii loojatele – meistriklasse ja õpitube näitlejatele, lavastajatele ja kunstnikele – kui ka publikule. Vaba Lava puhul on oluline ka välissuhtlus, tahame edendada kultuurieksporti ja -importi.

IVAR PÕLLU, Tartu Uue teatri juht ja Vaba Lava nõukogu liige

Enamikul väiketeatritest on mureks, et neil pole kuskil mängida ega proovi teha. Nii tundub paljudele, et parim lahendus on see, kui väiketeater saab oma maja. Ent on ka väiketeatreid, kes ei tahagi oma maja ega oma prooviruumi, sest parim lahendus on see, kui on võimalikult vähe kohustusi ja võimalikult palju võimalusi. Selles mõttes on Vaba Lava küll hea variant, et koondab väga erisuguste väikeste truppide ambitsioonid üheks suureks ambitsiooniks, millel on kultuuripoliitikas juba nimi ja nähtavus.

ROMAN BASKIN, MTÜ Kell Kümme juht ja Vaba Lava nõukogu liige

Vaba Lava hoone oleks muidugi väga-väga teretulnud ja ilus, seetõttu on see ettevõtmine ka kõigi poolt sõbralikult vastu võetud. See ongi see ühine seis, ühine tunne, et äkki nüüd tekib ühine pidepunkt, väiketeatrite ühine kodu. Kohe aga hakkab selle asja juures silma ka üks miinus: meid, väiketeatreid, on päris palju ja me saame uues majas mängida üsnagi harva. Sellele ei tasu loota, et nüüd võetakse meilt kogu vastutuskohustus ja pinge maha. Küllap peame tegema oma asja ikka edasi ja ma väga loodan, et kultuuriministeeriumil ei ole seda mõtet, et nad saavad nüüd vabatrupid kaelast ära, saavad lükata need ühise rahakoti peale ega pea enam üksikprojekte toetama. Vaba Lavas on palju suuri plusse ja on ka, ma ei ütleks miinuseid, aga on oluline, et uus olukord ei uinutaks.

MADIS KOLK, ajakirja Teater. Muusika. Kino peatoimetaja ja Vaba Lava kuraator

Kui rääkida ootustest esimese hooaja kuraatoriprogrammile, siis ma pigem tahaksin just neid ootusi varjus hoida või neid mitte liiga valjuhäälselt välja hõigata. Eks meil endise orirahvana on natuke kalduvus liigselt joonduda väljakuulutatud projektide ja programmide järgi ning püüda vastata kõigele sellele, mida meilt justkui oodatakse. Aga kas see pole omamoodi absurd – püüda vastata Vaba Lava ootustele? Vaba Lava püüab just rikastada Eesti teatripilti, ei taha teatrisüsteemi lõhkuda, vaid nimelt pakkuda vastu- ja tasakaalu. Selles mõttes tahan julgustada nii avangardiste, neid pioneere ja teenäitajaid, kes liiguvad oma laternaga sellises suunas, kuhu enne pole liigutud, kui ka neid, kes tahavad liikuda suunas, kuhu võib-olla on varemgi liigutud, mis on aga nüüdseks ära unustatud, sest meile tundub, nagu poleks see suund enam küllalt atraktiivne või müügiedukas või lööv.

Kahtlemata võib tekitada küsimusi, miks valiti esimeseks kuraatoriks Oleg Lojevski ja miks üldse Venemaalt. Midagi pole teha, meie teater põlvneb vene teatrist, ja see on pigem auasi, mitte ahistaja. Seda peaksime iga päev teatrit tehes meeles pidama. Nii on igati loogiline, et Vaba Lava esimene kuraator on just Venemaalt.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht