Pealelend

Margot Visnap

RAIVO PÕLDMAA, Tallinna Linnateatri direktor, möödunud aasta detsembris selgus lõpuks, et Tallinna linnavalitsus teatri ehituseks raha ei eralda. Mida tähendab see Linnateatrile, mõeldes eesolevale aastale? Linnateatrile tähendab see seda, et kõik ehitusprojektid on kõrvale tõstetud ja arhiivi pandud ning me asume taastama oma loomingulist nägu. Seda sõna otseses mõttes, sest hakkasime  ehituseks ettevalmistusi tegema juba poolteist aastat tagasi ning hetkel repertuaaris ja esietenduvad lavastused on eelkõige valitud selle järgi, et neid oleks võimalik ehituse ajal kiiresti mõnele teisele Tallinna lavale ümber tõsta. Need plaanid olid ammu tehtud ja neid ei olnud võimalik muuta. Nüüd aga, kus ehituse alustamist ei saa enam kuidagi tõsiselt võtta, hakkame taas välja tooma ka suurema mahuga lavastusi – ennekõike tähendab see, et oleme juba alustanud  Põrgulava taastamisega. Põrgulava taastatakse aprilli lõpuks ja tõenäoliselt ehitame uuesti üles ka Lavaaugu. Sel suvel Lavaauku uuslavastust ei planeerita, sest tahaksime jätkata Vargamäel, küll aga suvel 2010. Kogu oma näo taastamiseks läheb Linnateatril aega umbes kaks aastat. See tähendab lisaks õnnestunud lavastustele ka seda, et meil on olemas repertuaar, mis võimaldab kahes kuni kolmes saalis paralleelselt etendusi anda. 

Linnavalitsus tegi oma otsuse teatavaks detsembri keskel. Kas olete vahepealse aja jooksul ka linnaametnikega kohtunud? Milline on Linnateatri lähiaastate perspektiiv?

Mingeid kohtumisi linnaametnikega pole olnud ja teater ei saa oma loomingulisi plaane tehes ehituse alustamisega arvestada. Hetkel ei usalda me enam kedagi. Meil oli kõik ühele kaardile pandud ja, nagu nüüd selgub, oli see suur viga. Arvan, et teatrijuhina ei ole mul õigust uskuda  poliitikute lubadusi ja panna niiviisi ohtu nelikümmend kolm aastat tegutsenud teatri eksisteerimine ning siin praegu töötava saja kahekümne ühe inimese tulevik.

2011. aasta on Tallinn kuulutatud Euroopa kultuuripealinnaks. Euroopa Komisjonile esitatud taotluses on kirjas, tsiteerin: „Tallinna Linnateatri uue saalikompleksi avamine 2010. aasta sügistalvel kujuneb Euroopa kultuuripealinna aasta eel-avaürituseks, millega Tallinn  tähistab ühtlasi sajandi möödumist viimase tervikliku teatrihoone ehitamisest Tallinnas. Linnateater tähistab uue hoone valmimist rahvusvahelise teatrifestivaliga. /—/ Aastaring saab täis Tallinna Linnateatri rahvusvahelise festivaliga „Talveöö unenägu”, mille peateemaks aastal 2011 on samuti lõppematud muinaslood. Festival toob Tallinna detsembrisse kokku teatreid kõigist lähiriikidest, igast ilmakaarest. Teatrifestival, mis kestab aastavahetuseni, ühtlasi  lõpetab Tallinna staatuse Euroopa kultuuripealinnana, mistõttu festivali lõpetamine ühendatakse kultuuripealinna lõputseremooniaga.”

Aeg läheb kiiresti, tegelikult on 2011 üpris lähedal. Kuidas, milliste üritustega osalete kultuuripealinna programmis? Ja kas „Talveöö unenäo” ettevalmistused juba käivad?

Hetkeseisuga Tallinna Linnateater kultuuripealinna ürituste programmis ei osale. Meile ei ole mingeid konkreetseid ettepanekuid tehtud,  seega mängime oma tavapärast repertuaari, mis selleks ajaks olemas. Mis puudutab festivali, siis seda tahaks kindlasti jätkata. Kuna teeme festivali üle kahe aasta ja viies festival just äsja lõppes, siis kuuenda ja seitsmenda festivali programmi ja kontseptsiooni kohta praegu midagi kindlat öelda ei ole. Järgmised festivalid tulevad aastate 2010 ja 2012 lõpus.

Küsinud Margot Visnap

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht