PEALELEND

Margot Visnap

Indrek Sammul , Ugala teatri loominguline juht, miks lõpetati leping Ugala teatri endise teatrijuhi, praeguse näitleja Peeter Tammearuga? Loomingulise õhkkonna ja töötahte saab ära võtta paari sõnaga, seda tekitada on sada korda raskem. Peeter Tammearuga lepingu pikendamata jätmise põhjused on just seal. Pakkudes Peeter Tammearule võimaluse lavastada järgmisel hooajal Ugala teatris kaks lavastust külalislavastajana,  püüdsime luua situatsiooni, kus inimene ei peaks end eemale hoidma ja vastandama, vaid saaks tulla ja tegeleda loominguga. Külalislavastaja tasu jääb vahemikku 40 000 kuni 80 000 krooni, seega oleks olnud Peeter Tammearu puhul tagatud ka korralik sissetulek, mis ulatub näitleja aastapalgani. Seega ei vasta tõele süüdistused, et jätsime inimese leivata. Mingil juhul ei tahtnud me teatrist eemale peletada, otsisime vaid normaalset töövormi. 

Teleuudistest oli kuulda, et Ugalal tuleb igal kuul uuslavastus. Koduleheküljel on vaid kirjas Oleg Titovi komöödialavastus „Majandustõus”. Millised uuslavastused on järgmised – aprill, mai, juuni? Kas suveprojekti ka teete? 

Aasta esimene pool toob meile neli uuslavastust. Kohe esietendub E. Taylori „Majandustõus ehk Kohe käib pauk”, mille lavastab Oleg Titov. See on klassikaline situatsioonikomöödia koos kõige sinna juurde kuuluvaga. Lugu räägib poliitikutest, kellest igaühel on kapis oma, suurem või väiksem luukere. Esietendus tuleb 26. veebruaril suures saalis. 20. märtsil esietendub Ugala suures saalis T. Stoppardi „Arkaadia”, mille lavastab Hendrik  Toompere jr , mängivad EM TA lavakunstikooli XXI V lennu tudengid. 17. aprillil esietendub Ugala väikeses saalis Andri Luubi „Piloot”, mille autor ka ise lavastab. Autor avab loo tausta nii: „Meil kõigil on aeg-ajalt soov olla pigem väline ja muljetavaldav, olla silmatorkav ja elada uhkemalt. See on pilguheit, koomilise ja südamliku nurga alt, inimesele ja tema soovile olla väike kuningas oma kuningriigis”.  Andres Noormets lavastab H. Ibseni näidendi „Rahva vaenlane”, lavastuse pealkiri saab olema „Stockmannid”. Loo keskmes on väikelinna elu ja hoiakud, mis kriisisituatsioonis äärmuseni pingestuvad ja sunnivad inimesi valima, kas jääda endale ja oma ideaalidele kindlaks või säilitada demagoogiale ja kokkuleplusele tuginedes status quo. Lisaks algavad märtsist neli korda kuus lastehommikud, kus lastega tegelevad kultuuriakadeemia  näitlejatudengid. Eesmärk on luua tihedamad sidemed kultuuriakadeemiaga ja tuua lapsed teatrisse ka väljaspool jooksvat repertuaari, pakkuda mudilastele, kellele täispikk lastelavastus on veel raske jälgida, võimalus teatrist osa saada. Kindlasti teeme ka suvelavastuse, aga mida täpselt, on alles läbirääkimiste järgus. Aga selge on see, et see saab olema eesti algupärand. Teisel poolaastal on lavale tulemas M. Blomi  „Tagasi maale”, A. Lindgreni „Väikevend ja Karlsson katuselt”, T. Zigleri „Grace ja Glorie”, A. Krogeruse „Issi talveuni”, E. Galani ja P. Gomesi „Keskea rõõmud ehk Neljakümne kriis”.     

Kuidas on praegu lood Ugala külastatavusega? 

Ugala külastatavusega olid jaanuaris lood kehvemad, kui seda sooviksime. Veebruar-märts näitavad kosumise märke, aga, analüüsinud majas ka teiste teatrite samme, on meil plaan olemas, kuidas tuua publikut majja juurde nii erinevate kampaaniate kui teavituse toel. 

Miks otsustasite algatada loengusarja „Silmaring” ja kes on tulevased esinejad?

Loengusarja „Silmaring” mõte on laiendada Ugala tegevust. Meil on edukalt käivitunud igakuised kohvikuõhtud, tulemas on lastehommikud. Nüüd avasime üldharivate loengute sarja,  mille raames pakutakse võimalust kord kuus kohtuda mitmete elualade spetsialistidega. Teemad ei ole seotud ainult teatriga. Sarja esimesel kohtumisel kõneldi teemal, mis puudutab meid kõiki – majanduskriisist. Politoloog ja Tartu ülikooli rahvusvaheliste suhete lektor Viljar Veebel lahkas majanduskriisi tekkepõhjusi ja hetkeolukorda ning prognoosis, millega see lõppeda võib. Edaspidi on plaanis kutsuda pigem ootamatuid esinejaid, kes kõneleksid  täppisteadustest kuni üldajalooliste teemadeni välja.

Küsinud M. V.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht