PEALELEND

Tambet Kaugema

Priit Raud , Augusti tantsufestivali kunstiline juht, 14. – 28. augustini korraldab Kanuti gildi saal XI rahvusvahelise Augusti tantsufestivali. Lisaks eesti koreograafidele näeb festivalil esinejaid Belgiast, Venemaalt, Austriast, Hispaaniast, Rumeeniast ja Norrast, kokku antakse 13 etendust. Kellele ja millele peaks publik seekord oma tähelepanu  pöörama? Augusti tantsufestival on seekord pühendatud tulevastele tantsutähtedele. Seda oleme vaheldumisi üle aasta varemgi teinud: ühel aastal on kohal tulevased ja järgmisel jälle praegused tähed. Nüüd on tulevaste kord. Kuid seda tulevikutähtede tantsufestivali juttu ei maksa ka ülearu tõsiselt võtta. Iraanis sündinud ja nüüd Norras elava koreograafi Hooman Sharifi lavastus „Lingering of an earlier event” („Olnu  venitamine”) avab homme õhtul festivali. Teda on aga keeruline pidada tulevikutäheks, ta on selleks liiga kuulus. Sama kehtib ka tuntud belgia koreograafi Anne Terese De Keersmaekeri kohta, kes toob Tallinna 1998. aastal loodud lavastuse „RE : Drumming” („Trummimäng”) uusversiooni, mis liidab tantsu ja Steve Reichi kaasakiskuva muusika. Mart Kangro ja ansambli U esinemist on raske tantsuks nimetada, ometi kutsusime nad tantsufestivalile – seega ei tasu  väljakuulutatud piire liiga tõsiselt võtta.   

Aga kes on need tulevased tantsutähed, keda lubati näidata?

Tulgem korraks tagasi Anne Terese De Keersmaekeri juurde. Ta juhib Brüsselis tegutsevat  tantsukooli P.A.R.T.S. (Performing Arts Research and Training Studios / Etenduskunstide Uuringute- ja Treeningstuudiod), mille lõpetajate esinemine Tallinnas kujuneb kindlasti väga tähelepanuväärseks. Tegu on konkurentsitult Euroopa, võib-olla isegi maailma tunnustatuima tantsukõrgkooliga – see on taimelava, kust sirguvad tulevased tantsutipud. Kooli lõpetajad esitavad oma diplomitöid maailmaturneel, Tallinnast siirdutakse edasi Berliini.  Turnee käigus tutvustatakse publikule 12 riigist ja 5 kontinendilt pärit 24 tantsutudengit ning nende neli aastat väldanud treeningprogrammi tulemusi. Sõel sellesse kooli pääsemisel on väga tihe, ükski eestlane pole seni suutnud seda veel saavutada. Seega peaks eesti tantsuhuvilistel olema põnev vaadata ja võrrelda, milliseid lavastusi tehakse lõputöödeks selles koolis. Mitu aastat oleme üritanud neid tantsufestivalile saada, siiani aga ei õnnestunud  Tallinna nende turneegraafikusse sisse kirjutada. Eesti noortest koreograafidest astuvad Kanuti gildi saalis oma tantsutöödega publiku ette kolm TÜ Viljandi kultuuriakadeemia lõpetanut: Ele Viskus, Liis Ilula ja Henri Hütt. Von Krahli teatris näeb rumeenia nüüdistantsu, Vava Stefanescu installatsiooni-tantsulavastuse „Quartet for a microphone” („Kvartett mikrofonile”) tegevus toimub telefoniputkas, kuhu pugenud tantsijad sealt kogu etenduse kestel kordagi ei välju. Kerge nostalgialaksuga lõpetab festivali vene tantsija Andrei Andrianovi ja koreograafi Oleg Sulimenko lavastus „Made in Russia” („Tehtud Venemaal”), mis räägibki sellest, milline on nüüdisaegse performance’i-kunsti seis praegusel Venemaal. Tore humoristlik lõpp kogu festivalile.       

Varasemast märksa rohkem on Augusti tantsufestival liikunud vabasse õhku. Miks?

Tõsi, etendused ei toimu ainult Kanuti gildi saalis ja mitmes Tallinna teatris, vaid ka pealinna platsidel ja parkides. Eks august ole viimane aeg, kui ilm lubab vabas õhus veel midagi teha. Tammsaare pargis ja Sõpruse kino ees näeb noorte hispaania tantsijate tulist duetti „Ven” („Vaata”). Tänavu oleme liikunud kesklinnast ka kaugemale, Mihkel Ernitsa „Kehanäppajaid” näeb lisaks Vabaduse väljakule ka Lindakivi kultuurikeskuse juures. Vabaõhuetendused on hea võimalus neile inimestele, kes natuke pelgavad nüüdistantsu. Nüüd saavad nad seda vabas õhus tasuta vaadata ja siis juba mõtlevad  edasi, kas tulla ka saalidesse seda vaatama või mitte.

Küsinud Tambet Kaugema

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht