Pealelend: Andres Laasik, Eesti Teatri Agentuuri juht

TAMBET KAUGEMA

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Eesti Teatri Agentuur tähistab täna Tallinnas Vaba Lava saalis oma 20. sünnipäeva jagatud mõtete sarja konverentsiga „teater | 20”. Sel puhul on oktoober seekord nimetatud ka eesti näidendi kuuks.

Kes ja millega konverentsil „teater | 20” esinevad?

Number konverentsi pealkirjas viitab agentuuri 20. sünnipäevale, ent seda saab vaadata ka avaramalt. Vähesed mäletavad, et 1992. aasta sügisel algas pärast krooni käibeletulekut üleminekuaeg, kui teatrites oli pime ja külm ning etendused jäid publikupuudusel ära. Enam-vähem normaalne elu taastus paari aasta pärast, kui tekkis ka Eesti Näitemänguagentuur, mille sünnist peab Eesti Teatri Agentuur oma ajaarvamist. 20 aastat annavad põhjuse rääkida arengust ja hetkeseisust, kuhu jõutud. Need teemad raamivad konverentsi ettekandeid, mida peavad Ott Karulin, Monika Larini, Anneli Saro, Anvar Samost, Hillar Sein, Priit Võigemast ja Kinoteater.

Konverentsil esitletakse ka just trükikojast tulnud raamatut „Eesti näitekirjanduse 20 aastat”. Heidi Aadma ja Ott Karulini koostatud ja toimetatud kogumikus kirjutavad Luule Epner, Riina Oruaas, Margit Tõnson, Ene Paaver, Meelis Oidsalu, Madis Kolk ja Sven Karja teatritekstide valdkonna seisust. Raamatu lõpus on agentuuri näitemänguvõistluste võidutööde, premeeritud näitemängude ning aastatel 1994 – 2013 lavale, eetrisse ja trükki jõudnud näidendite nimekiri.

Milliseid ülesandeid täidab 20 aastat vana Eesti Teatri Agentuur praegu ja millises suunas plaanite edasi liikuda?

Eesti Teatri Agentuuri võib võrrelda eesti teatri peaga selles mõttes, et kogume ja liigutame kogu informatsiooni, mis on siinse teatri kohta olemas. Siia juurde käib ka statistika kogumine, milles teatrivaldkond on jõudnud kaugemale kui teised eesti kaunid kunstid.

Koos 20 aastat tagasi asutatud Eesti Näitemänguagentuuriga avanes näitekirjanduse tööpõld, kus on läinud päris hästi, omamaise loomingu osakaal on väikeriigi kohta kaalukas. Tulevikus tahakski pingutada, et eesti autorite uued väärt teosed ja teatrid leiaksid veelgi paremini teineteise. Avar tegevusvaldkond on meie draamakirjanduse ja ka teatri viimine raja taha. See on töö, mida on kogu aeg heast tahtest tehtud, kuid järjepidev ja süstemaatiline panustamine on veel üsna algusjärgus.

 

 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht