Pealelend – Mihkel Seeder, VAT-teatri dramaturg

TAMBET KAUGEMA

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

sirp_2016_47_0020__art_r2

VAT-teater ja Drakadeemia toovad 1. detsembril lavastatud lugemiste sarja „Lavaproov“ raames rahvusraamatukogu teatrisaalis publiku ette Liis Seina näidendi „Kataloog“. Lavastab selle Jim Ashilevi ning esitavad Mari Jürjens, Tiina Tauraite, Tõnis Niinemets, Kait Kall ja Margus Prangel.

Mida kujutab endast „Lavaproov“ ja miks on VAT-teater sellise sarja ellu kutsunud?

„Lavaproov“ sündis VAT-teatri ja Drakadeemia ühise ideena, mille aluseks oli tähelepanek, et kuigi Drakadeemias on mitmeid lootustandvaid näitekirjanikke, siis on neil kõigil üks puudujääk: pole professionaalsete lavastajate ja näitlejatega proovisaalis töötamise kogemust. Seepärast tegin VAT-teatri kunstilisele juhile Aare Toikkale ettepaneku seda projektikorras katsetada. Toikka haaras mõttest kinni ja 2014. aastal jõudiski rahva ette esimene „Lavaproov“, kui kanti ette Leen Toome tekst „Kiiver“. Osalesin ise ka proovides ja analüüsisin toimunut nii Toikka kui ka Toomega ning mulle sai ilmselgeks, et selline töövorm on näitekirjanikule äärmiselt kasulik. Võib öelda, et kuigi „Lavaproov“ lõpeb avaliku ettelugemisega, on selle põhieesmärk näitekirjanikule väärtusliku kogemuse andmine.

Mis teemadel räägitakse Liis Seina näidendis „Kataloog“? Kas VAT-teatril on kavatsus see millalgi lavale tuua?

Kui esimeses „Lavaproovis“ töötasime lühinäidendiga, siis Liis Seina tekst on täispikk teos. „Kataloogis“ avaneb maailm, kus postiga saab koju tellida inimesi, kes on kalibreeritud täpselt kliendi soovi järgi. Kui aga 14 proovipäeva läbi saavad, siis ilmneb, et vaba tahe pole nendest kataloogiinimestest siiski täielikult välja juuritud. Oma murega kataloogi poole pöördunud klient satub aga üha lootusetumasse nõiaringi. See on humoorikas ja seejuures hirmutav vaade tarbijaühiskonnale. „Lavaproovi“ eesmärk on näidendit üldsusele tutvustada, mistõttu julgustame kõiki teatritegijaid selle tekstiga sõprust sobitama. Aga kes teab, võib olla on just VAT- teater see kõige kiirem, kes „Kataloogi“ lavastamisõiguse ära napsab.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht