Pealelend: Ruudu Raudsepp

Tambet Kaugema

15. veebruaril korraldavad Tallinna Linnateater ja Eesti Teatriuurijate Ühendus teatriuurimusliku ettekandepäeva „Lavastaja, lugeja, näitleja Nüganen (50)”, millega tähistatakse teatri peanäitejuhi Elmo Nüganeni 50. sünnipäeva. Konverentsi järel esitletakse selleks tähtpäevaks valminud raamatut „Elmo Nüganen. Esimene vaatus”. * Kes ja millega esinevad Tallinna Linnateatris toimuval ettekandepäeval „Lavastaja, lugeja, näitleja Nüganen (50)”? Ruudu Raudsepp, Tallinna Linnateatri avalike suhete juht: Ettekandepäeval räägivad teatriteadlased, -kriitikud ja üks praktik, esindatud on ka kirjandusteadlaste vaatepunkt – on ju Elmo Nüganeni lavastajaloomingus olnud olulisel kohal nii eesti kui ka muu maailma kirjandusklassika toomine teatrilavale. Luule Epner annab eri nurkade alt lühiülevaate Nüganeni lavastajateest. Arne Merilai kõneleb teemal „Lavastaja Nüganen: kujustav lugeja ja kujundlik mõtleja”. Piret Kruuspere võtab vaatluse alla Tammsaare-tõlgendused (tähelepanu keskmes on seejuures praegugi Tallinna Linnateatri repertuaaris olevad Tammsaarelavastused), paigutades neid Eesti teatriloo konteksti. Pille-Riin Purje visandab esseistliku nägemuse Nüganeni suhetest vene kirjandusklassikaga, aga mitte ainult – tema ettekande alapealkirjaks võiks olla „Aeg ja Elmo Nüganen”. Eesti-välise vaatepunkti annab soome teatrikriitik Kirsikka Moring, kes kõneleb Elmo Nüganenist kui Eesti teatri saadikust Soomes. Ettekandepäeva lõpetab loomingulise kaasteelise pilguga Jaanus Rohumaa.

Mida leiab samal päeval esitlemisele tuleva raamatu „Elmo Nüganen. Esimene vaatus” kaante vahelt?

„Elmo Nüganen. Esimene vaatus” ei ole kindlasti klassikalises mõttes elulooraamat ega pretendeeri ka terviklikule ülevaatele, ajaloolisele tõele või suurele üldistusele. Pigem on raamatu kaante vahel isiklikud ja emotsionaalsed mõtisklused-meenutused Nüganeni kaasteelistelt. Raamat koondab endas sõprade, mõttekaaslaste, õpetajate, õpilaste vaatenurki. Sõna saavad Adolf Šapiro, Indrek Sammul, Jekaterina Gorohhovskaja, Vladimir Anšon, Andris Freibergs, Jaak Allik, Kaarin Raid, Aarne Üksküla, Riina Roose, Raivo Põldmaa, Lea Tormis, Ivika Sillar, Boris Tuch ja Juhani Salokannel, samuti Nüganeni õpilased lavakunstikooli XX ja XXV lennust. Ka Nüganen ise avab taustu – tõsi, seda kolme juba varasemalt ilmunud intervjuu kaudu.

Raamatu lõpetab ülevaade Elmo Nüganeni loomingulisest biograafiast – lavastustest, rollidest, filmidest. Teose on koostanud Triin Sinissaar, Anu Lamp ja Kalju Orro, kujundanud Angelika Schneider, välja andnud Tallinna Linnateater.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht