Pilk piiri taha

KATRIN TALTS, Teatriliidu Teabekeskus

Greenwich+Docklands International Festival Tegemist on Londoni ühe tähelepanuväärsema kunstifestivaliga. Üle linna toimuvad vabas õhus tasuta mitmed üritused. 2. ? 24. VII on Ida-Londoni Greenwichi linnaosas võimalik osa saada kaasaegse tantsu, teatri-, tsirkuse- ja tänavateatrietendustest ning erinevatest muusikaüritustest.

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Avignoni teatrifestival

3. ? 27. VII toimuv Avignoni teatrifestival leiab tänavu suvel aset 58. korda. Euroopa populaarsemate festivalide hulka kuuluva Avignoni teatrifestivali eesmärk on tutvustada kaasaegseid teatri- ja tantsuetendusi Prantsusmaalt ja mujalt maailmast. Erinevad trupid esinevad ligi 20 ebatraditsioonilises mängupaigas. Ametliku programmi kõrval, milles tänavu on mitmed maailmaesietendused, toimub 8. ? 31. VII ka ?Festival OFF d?Avignon?.

Hollandi tantsufestival ?Julidans?

5. ? 17. VII toimub Hollandis Amsterdamis tantsufestival ?Julidans?, mida on korraldatud alates 1991. aastast. Kaasaegse tantsu uusi suundi tutvustava festivali iga-aastased esinejad on tunnustatud koreograafid Marie Chouinard (Kanada) ja Saburo Teshogawara (Jaapan). Sel aastal on tähelepanu keskmes Aafrika kaasaegne tants.

Sama ürituse raames toimub 9.-10. VII Amsterdamis veel teinegi tantsualane suursündmus, rahvusvaheline tantsufilmide festival. Tantsufilme hindab rahvusvaheline þürii ning publiku lemmik pälvib tuhandeeurose auhinna.

49. ?Jyväskylän kesä?

6. ? 11. VII toimuv Jyväskyla kunstide festival on vanim sellelaadne üritus Skandinaavias ? ajalugu ulatub aastasse 1955. Viimasel ajal on pearõhk eelkõige füüsilisel teatril (non-verbal theatre), tsirkusel, miimil, kuid ei puudu ka filmi- ja muusikaprogramm. Rahvusvahelistest külalistest astuvad tänavu üles tähelepanuväärivad trupid Suurbritanniast, Belgiast ja Prantsusmaalt. Lisaks on võimalik osaleda erinevatel kursustel ning osa võtta igaõhtusest festivali klubist.

Ljubljana suvefestival

8. VII ? 19. VIII toimuva Ljubljana suvefestivali näol on tegemist Sloveenia vanima festivaliga, mis toimub tänavu juba 52. korda. Programmis on ooper, ballett, tänavateater, muusikalid, jazz-, kammer- ja rahvamuusikakontserdid, näitused jne.

Erinevates mängupaikades astuvad üles trupid nii Sloveeniast kui välismaalt.

Savonlinna ooperipidustused

Savonlinna ooperipidustused 9.VII ? 7.VIII toimuvad tänavu juba 92. korda. Soome tippmuusikute kõrval esinevad festivalil ka rahvusvaheliselt tunnustatud külalisdirigendid ja -solistid, teiste seas Eri Klas, Annely Peebo, Pille Lill ja Ain Anger. Üks peaesinejaid on ka Eesti ooperipublikule tuntud Läti Rahvusooper Verdi ?Maskiballiga? ja Rubinsteini ?Deemoniga?.

Lisaks traditsioonilistele ooperilavastustele on kavas kogupereetendus ?The Canine Kalevala? Soome rahvuseepose ainetel ning kontserdiprogramm.

Galway Arts Festival

12. ? 25. VII toimuv Galway Arts Festival on Iiris tunnustatuim. Programmis on teater, tants, muusika, kirjandus ja kujutav kunst. 1978. aastast korraldatav üritus on oma ajaloo jooksul muutunud nii Iiri kui rahvusvahelise kunstielu suursündmuseks.

?International Residency for emerging playwrights 2004?

18.VII ? 14. VIII korraldab Royal Court Theatre Londonis rahvusvahelise täiendusprogrammi noortele professionaalsetele näitekirjanikele. 16. korda toimuva ürituse ajalugu ulatub aastasse 1989. Nelja nädala jooksul võivad noored näitekirjanikud lisaks koostööle kogenud teatriprofessionaalidega osaleda erialafoorumil ning külastada etendusi Londoni teatrites. Koolitust juhatavad Briti kaasaegse teatri väljapaistvad isiksused. Eelneva 15 aasta jooksul on selles programmis osalenud näiteks Caryl Churchill, Harold Pinter ja Mark Ravenhill.

I.S.T.F – rahvusvaheline tänavateatrite festival

21.? 25. VII Belgias Gentis toimuv rahvusvaheline tänavateatrite festival kuulub oma kõrge kunstilise tasemega Euroopa hinnatumate hulka. Tänavu 10. sünnipäeva tähistava ürituse programmi on valitud Euroopa tänavateatrite lavastuste paremik.

Salzburgi festival

24.VII ? 31. VIII Austrias toimuv Salzburgi festival on üks maailma suurimaid ja tuntumaid eelkõige oma muusikateatri- ja kammermuusikaprogrammilt. Tänavu on keskendutud peamiselt ooperiklassika tähtteostele, ent esitatakse ka 12 draamalavastust, esindatud on nii klassika kui kaasaegsete näidendite interpretatsioonid. Lisaks toimub näitekirjanduse eriprogramm ?Dorst loeb Dorsti. Tekstid ja dialoogid?, mille on ette valmistanud Tankred Dorst koos abikaasa ja kaasautori Ursula Ehleriga. Selle raames viiakse läbi workshop noortele näitekirjanikele Dorsti näidendi ?Merlin ehk tühi maa? põhjal.

?Täydenkuun tanssit?

1992. aastast Pühajärvil korraldatav Soome tähtsaim kaasaegse tantsu festival toimub tänavu juba 13. korda. 27. ? 31. VII aset leidva festivali programmis on hooaja parimad Soome tantsulavastused, ent etendusi annavad ka väliskülalised. Saab näha ka Soome, Põhjamaade ja Suurbritannia tantsufilme, osaleda kursustel ja diskussioonidel.

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht