Poliitikutega pole dialoog võimalik

Margot Visnap

Miks kirjutasite alla riigikogu liikmetele saadetud avalikule pöördumisele? KAAREL OJA, NO99 tegevjuht: Teater NO99 ühines avaliku pöördumisega ainult selle pärast, et oleme nõus ja usume sellesse, mis kirjas. Käibemaksumäära tõstmine tõepoolest suurendab juba niigi kõrgeid piletihindu, kultuuriürituste arv kindlasti väheneb ja käibemaksu laekumine kokkuvõttes samuti. Ühesõnaga – süda tõesti  valutab selle pärast, kuhu uus olukord meid asetab, nii ühe konkreetse teatri kui ka kogu kultuurimaastiku kontekstis. Ja loomulikult loodame, et riigikogu liikmed meie pöördumisest tulenevalt teema peale veel kord tõsiselt mõtlevad. Mina olen alati toetanud sellist kultuuripoliitikat, mille esmaülesanne on tegijatele soodsa keskkonna loomine, mitte otsetoetuste jagamine (mis on kultuuri puhul muidugi  ka vältimatu).

 

Praegune käik, kui maksumäära tõstetakse, on aga otseselt vastupidise tulemusega ja suurendab selgelt otsetoetuste osatähtsust. Kokkuvõttes tähendab see, et ministeerium võtab üha enam enda otsustada, milline konkreetne asutus ja väljund on väärt elusolemist ja milline mitte. Lisaks raskendab see samm veelgi uute tegijate juba niigi keerulist alustamist ja sellest on ainult kahju. 

Jutt „Õllesummerist” ja ööklubist, mis ennast praegu 5% käibemaksu taha peidavad, ajab juba ausalt öeldes närvi, siis naerma ja kokkuvõttes kurvastab. Kui enamik riike suudab üheselt eristada, mis on teatrietendus ja mis kvaliteetmuusika kontsert, ning on võimeline selle üle ka järelevalvet pidama, siis meie riik ilmselgelt seda ei ole. Ja oma saamatuse või laiskuse tõttu tehaksegi lihtne, aga kokkuvõttes väga lühinägelik otsus. 

ANDO KIVIBERG, Eesti Pärimusmuusika Keskuse juhataja: Ma kirjutasin alla sellepärast, et anda KUIDAGIGI märku, et ma ei ole toimuvaga ei rahul ega nõus. Nagu ma ütlesin, tehakse lihtsalt üks suur rumalus, mille järele puudub igasugune mõistlik vajadus.

Kuidas kommenteerite väidet, et selle pöördumise on initsieerinud poliitikud või suured kontserdikorraldajad?

Kaarel Oja: See väide paneb lihtsalt nördima. Järelikult elavad meie riigikogu ja koalitsioonierakonnad maailmas, kus nad ei suuda enam süütult mõelda. Nende hirm või siis ihalus näha kõige taga vandenõu teeb juba muret. Kas tõesti on nii raske uskuda kõige lihtsamat, et kultuurikorraldajad ongi olukorra pärast mures ja paluvad seadusandjatel selle peale veel korra mõelda? Kas tõesti on lihtsam uskuda, et keegi kusagil tagatoas kedagi selga pussitab ja kultuurikorraldajatega  manipuleerib? Aga samas, ega see kokkuvõttes ei üllata. Kui rahanduskomisjoni esimees ütleb avalikult, et ta ei kavatsegi 25 kultuuriasutuse ühisavaldusele tähelepanu pöörata, et teatrijuhid ja kontserdikorraldajad ei tunne natukenegi majandust, ja et kultuuripoliitika ongi väike tsunft, kus maksavad suhted – siis tõesti ei üllata. Omakorda kurbnaljakas on lihtsalt see, et meie kultuurikomisjoni esimees seda kõike omaltpoolt  takka kiidab. Ega ei oskagi enam midagi teha. Olukord on kujunenud selliseks, et poliitikud on antud teema suhtes asunud oma jaburate argumentide ja demagoogiaga ringkaitsesse ning dialoog nendega pole võimalik. Kurb …

Ando Kiviberg: Mis puutub argumentidesse, mida on toonud Jürgen Ligi, siis need on nii lahmivad, et ma ei soovi neid isegi kommenteerida. Minule jääb täielikult arusaamatuks, kes poliitikutest ja millisel eesmärgil on sellise  aktsiooni algatanud. Esimene tähtis märk selle loo juures on, et kontserdi- ja festivalikorraldajatelt EI OLE KÜSITUD ei teavet ega selgitatud neile ka selle tegevuse vajalikkust. Ma väidan, et neil, kes seisavad otsuse taga, ei ole tegelikku ettekujutust sellest, mis hakkab juhtuma, kui selline maksumuudatus jõustub, ning kui palju kulub etendusasutustel (ka riigi sihtasutustel) ning festivalidel nagu „Jazzkaar”, pärimusmuusika festival,  PÖFF, Nargen Opera üritustel ja muudel ressurssi ja aega, et sellest hoobist toibuda. Tõsi – ma olen kuulnud, et teatrijuhid koguti kevadel korraks kokku kultuuriministeeriumisse, kus neile raha lubati. Kuid ei kutsutud kontserdi- ja festivalikorraldajaid. Sellest kohtumisest ei oleks ka kasu olnud, kui eesmärk oli vaid asjaosalisi katteta kompensatsioonilubadustega rahustada. Maksutõusu otsuse taga puudub ANALÜÜS, põhjendus, visioon. Minu resümee on, et surutakse läbi maksutõus, mida tegelikult ei ole vaja (see annab riigieelarvesse tulu suhteliselt vähe juurde, kuid haiget tehakse palju, sest majanduslikult raskel ajal pärsitakse toimetulekut veelgi), mis on läbi kaalumata ning mille ainuke põhjendus on „maksusüsteemi lihtsustamine ja maksuerisuste kaotamine”. Lühidalt öeldes tehakse lihtsalt lollust.

Võin öelda, et näiteks pärimusmuusika  keskus, kes korraldab aasta ringi kontserte ja festivale, peab järgmisel aastal tasuma riigikassasse maksutõusust tulenevalt TÄIENDAVALT 600 000 krooni. Selle raha eest saab aasta otsa Viljandi pärimusmuusika aita ülal pidada (küte, elekter, vesi, valve). Kultuuriminister on suusõnaliselt lubanud selle raha meile tagasi maksta, kuid ma olen selles osas ääretult skeptiline, kuna vastavat riiklikku regulatsiooni, korda ega mehhanismi  ei ole täna veel olemas.

Miks me siis viimase hetkeni vait oleme olnud? Sellepärast, et üleüldise eelarvetoetuste kärpimise hoos võimalikult vähe poliitikutel hambus olla (kuigi olukord on meeleheitlik). Minuga ei ole kõnelenud ükski poliitik. Kui Helen Sildna, keda ma hästi tunnen suurepärase kultuurikorraldaja ja tõeliselt kvaliteetsete kaasaegse muusika tippsündmuste läbiviijana on hr Ligi kõnepruugis  ahne suur kontserdikorraldaja, kes kardab kasumist ilma jääda, siis tuleb meil tõdeda, et riigikogu rahanduskomisjoni juhib harimatu, pealiskaudne ning ignorantne inimene.

Mäletan ka hr Ligi väidet, et kõik festivalid on puhas meelelahutus ja seega ei peaks neile üldse mingisuguseid soodustusi ega toetusi ette nähtud olema. Ta võiks vähemalt oma erakonnakaaslase Tiina Loki jätta solvamata. Ma tean, et võtan oma avameelsusega suure riski. Samas – arvan, et kaotada ei ole midagi.

 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht