Priit Põldroosi nimeline auhind Riina Viidingule

Lea Tormis, žürii esinaine

Priit Põldroosi nimelist auhinda antakse välja teatrimõtte arendamise, pikaaegse teatriuurimusliku või teatripedagoogilise tegevuse eest. Muidugi pole pikaaegne õpetajaamet või järjepidev teatriloo uurimine, raamatukirjutaminegi nii efektsed ja atraktiivsed kui rambivalguse  säras ja esietenduste pidulikkuses sündiv lavalooming. Koos moodustavad need ometi ühtse vooluringi, milleta teatrielu poleks täisväärtuslik. Meie seekordset laureaati Riina Viidingut tunneb teatriilm teatriliidu väsimatu ja vastutuleliku, südamliku ja hoolitseva eestvedajana. Põldroosi auhind väärtustab aga tema südamelähedast lisatööd, mis tähendab aineliste ja loominguliste eelduste organiseerimist ja loomist, tegusate ja võimekate abiliste  koondamist, autorite ja tõlkijate leidmist ning innustamist – ikka eestikeelse teatrikirjanduse pideva väljaandmise nimel. Riina Viidingu aastatepikkuse, järjekindla ja perspektiivitundelise toimimise tulemusel on ilmunud ja ilmumisel meie teatrimõtet toitvad, arendavad ja jäädvustavad raamatud.     

Teisedki nominendid on seekord teatrikirjandusega seotud. See tähendab mitut auhinnaväärset nomineeritut ja paratamatust, et taas võib mõne olulise loometeo äramärkimine  kaugemale nihkuda. Regulaarne, süvenev teatrikriitik Pille-Riin Purje jõudis 2010. aastal ilmutada oma kolmanda, „Johannese passiooni” lavastusele pühendatud raamatu, tõestades seega, et teatriarvustamine läheb sujuvalt üle ajalooainese jäädvustamiseks. 

Kristel Pappel on oma kauaaegses muusikaloolises uurimistöös andnud olulist alusvara ühtlasi eesti teatriloole. Tema käsitlus Tallinna Saksa teatrist leidis väljundi ka Eesti Draamateatri maja 100. sünnipäeva raamatus (2010). Sama väljaande ja veel hulga meie teatriloomingule oluliste teoste tõsitasemel ilmutamine olnuks mõeldamatu ilma Ene Paaveri pühendunud ja süvenenud, detailitäpse ja  autoritundliku toimetamiseta. 2010. aastal ilmusid niiviisi Ain Jürissoni „Draamateatri raamat”, Inna Taarna „Draamateatri kuus tippnäitlejannat”. Varasemast – näiteks Lilian Velleranna koostatud „Tants aurukatla ümber” (2006) ja „Mikk Mikiver: teater” (2008), aga ka Voldemar Panso päevaraamat I-II (2007). (Lisaks Eesti Draamateatri enda järjepidev näidendiraamatute sari.) Teatriilmas jääb aja- ja töömahukas toimetajaroll  n-ö kulisside taha, vähem märgatavaks. Nagu ka Riina Viidingu korraldajaroll – ülalnimetatute puhul on tegemist teatriliidu väljaannetega. Seda olulisemaks pidas Põldroosi auhinna žürii nende väga vajalike loovtegude esiletõstmist.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht