Riga 2014: teater

Tambet Kaugema

Kultuuripealinna teatriaasta avab Alvis Hermanis. Silmanurgas helkimas väike hästi varjatud kahjurõõm, tõden, et Euroopa kultuuripealinnaks saanud Riial ei ole teatrivaldkonna ettevõtmiste programmis midagi meie Põhuteatriga samaväärset välja käia. Just idee originaalsuse poolest, muidu ei ole lätlaste teatriprogrammil viga midagi. Selle üks köitvamaid koostisosi on nüüdisteatrile pühendatud programm „forte forte”, mille raames kogu aasta kestel näidatakse Euroopa väärt lavastajate tehtud lavastusi, mida ühendavad teemad nagu inimese ja võimu ning isiksuse ja massi või ka normaalsuse ja ebanormaalsuse vahekord, samuti tänapäeva elu ja selle ajaloolised tagamaad.
Arusaadavail põhjusil teevad lätlased otsa lahti oma teatri suurmehe, Riia Uue teatri kunstilise juhi Alvis Hermanise lavastustega, andes sedakaudu aimu tema vägitegudest Lääne-Euroopas. 25. ja 26. jaanuaril näeb Riia kinostuudios Isaac Bashevis Singeri loomingul põhinevat lavastust „Hilised naabrid” („Späte Nachbarn”), mille Hermanis lavastas neli aastat tagasi Münchner Kammerspieles (sellest on kirjutanud kriitik Madli Pesti artiklis „„Sonja 2” ehk Täna õhtul André Jung”, Sirp 18. XII 2009). 30. jaanuarist
1. veebruarini mängitakse samas paigas Hermanise Viini Burgtheateris tehtud lavastust „Isad” („Väter”). 28. jaanuaril on Gints Grūbe Hermanisest kõneleva dokumentaalfilmi „Suurem kui elu” („Vairāk nekā dzīve”) esilinastus. Programmi „forte forte” teine tulemine on märtsis, kui tutvustatakse belgia lavastajat Jan Lauwersit ja tema asutatud Needcompanyt.
Kui vaadata kaugemale, suisa sügisesse, siis 30. septembrist 30. novembrini korraldatakse Läti Rahvusteatris etenduste jada „Schengeni tsooni hiilgus ja viletsus”, kuhu kutsutud noored euroopa lavastajad käsitlevad oma lavastustes rahvusliku identiteedi ja suveräänsuse säilitamise teemat. Oktoobris annab Riias meistriklassi flaami koreograaf Koen Augustijnen kuulsast tantsutrupist Les Ballets C de la B. Kultuuripealinna teatriaastasse mahub veel päris palju põnevat, millel Sirp kavatseb jõudumööda silma peal hoida.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht