Tänu tulemast!

Heidi Sarapuu

Varius toob lavale näidendi Elo ja Friedebert Tuglase elust.  

Maarja Jakobson ja Väino Rast Elo ja Friedebert Tuglasena lavastuses“Tänu tulemast!”.

 

Teater Varius alustas oma 20 hooaega rahvusooper Estonia talveaias lavastusega Paul Pinnast, et olla eesti teatri juubeliaastal õnnitlejate pikas rivis. Legendaarne teatrimees oli Peeter Kaljumäe esituses koos Estonia lauljate Rene Soomi, Diana Dikson-Soomi ning näitlejate Inga Alliku, Kadi Valgma ja Raivo Metsaga toonud kaks saalitäit publikut nautima omaaegseid Paul Pinna esinemisnumbreid. Kindlasti ei jää need esinemised viimasteks, sest Pinna  kabareed sobivad ka tänasesse päeva ja nagu ütleb  lavastuses Karl August Hindrey: “Kultuurkapitali rahad pole põhjatud”.

Uus hooaeg  on ka Variuses juubelihõnguline. Jätkub Eesti ja Põhjamaade kultuuriloo tutvustamine. Kuna teater osaleb aktiivselt ka  kirjanduselus, siis võib etteruttavalt teada anda oma pühendumisest norra kirjandusele jaanuarikuus. Norra näitekirjandusest tuleb lähemalt juttu rahvusraamatukogu Põhjamaade saalis ja teatrisaalis saab vaadata Jon Fosse näidendit “Suzannah”, kus Ibseni naist mängivad Haide Männamäe, Terje Rinne ja külalisena Lii Tedre Pärnu Endlast.

Mängukavas on veel “Tervist, härra Vilde!”, mida mängitakse Kadriorus igal märtsikuul. Näidendit on mängitud aastaid, vahetunud on vaid peaosalised. Lastele ja noortele on jätkuvalt repertuaaris lustakas  lugu Hans C. Anderseni elust. Peaosalist mängib ja laulab Rene Soom, kes on Variusega koostööd teinud juba üle viie aasta. Järgmised etendused on 24. ja 25. oktoobril rahvusraamatukogu teatrisaalis ja igav pole ka täiskasvanutel, kes etendusele pileti ostnud.

Esinemisküpseks hakkab saama lugu Elo ja Friedebert Tuglase elust, see kannab pealkirja “Tänu tulemast!”. Need on Marie Underi read Friedebert Tuglasele ja loomulikult on lavastus seotud nii Marie Underi kui Artur Adsoniga. Kõik need kirjanikud on vähemal või suuremal määral figureerinud Variuse lavastustes, kirjandusõhtutel, kuuldemängudes  (“Helesinine mälestus”) ja  kirjandussaadete sarjas  Eesti Raadios (Tuglastega Põhjamaadel). Eesti televisioon on salvestanud Variuse lavastuse “Sinine puri”, mis käsitleb Marie Underi elukäiku Eestis ja Rootsis. “Tänu tulemast!” esietendub Nõmmel Underi ja Tuglase kirjanduskeskuses,  majas, mis kuulus Adsonile ja Underile ning  sai hiljem Elo ja Fr. Tuglase koduks. Tegevus saab alguse aastal 1944  ja jõuab lavastuse lõpuks Tuglase majamuuseumi avamiseni. Mängivad Maarja Jakobson, Väino Rast, Anne Velt, Ilona Sillamaa, Andres Liivak ja Peeter Kaljumäe. Etendusele saab tulla 3 – 7. oktoobrini,  kordusetendused on  aga alles märtsikuus.

 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht