Teatripiletite käibemaksu tõstmine toob kurje mõtteid

Margot Visnap

Üllar Saaremäe: „Ei mingit allahindlust. Kõik lood, mida räägime, peavad meile endale korda minema.” Üllar Saaremäe: „Kui väljasõidud suurde miinusesse jäävad, muutuvad need teatri eksistentsi kontekstis mõttetuks.” RAKVERE TEATER

Rakvere teatri hooaeg on juba käima läinud – lastelavastusega „Onu Remuse lood“  ja Urs Widmeri näidendiga „Top Dogs“. Mida alanud hooaja repertuaari kujundades silmas oled pidanud?

Nagu Rakvere teatrile omane, püüame võimalikult eripalgelise repertuaari poole: nii lastele kui täiskasvanutele, nii elitaarsema kui veidi tavapärasema maitsega publikule. Üks eesmärk aga on juba aastaid sama – ei mingit allahindlust. Kõik lood, mida räägime, peavad meile endale korda minema. Nii ka alanud hooajal, mille avasime Joel Chandler Harrise „Onu Remuse lugudega” Jaanika Juhansoni lavastuses. 20. septembril esietendus Kati Kivitari lavastatud „Top Dogs”, lugu, mis räägib töö kaotanud tippjuhtidest ja on praegust olukorda arvestadas ehmatavalt päevakajaline.

 

Laupäeval esietendub Lutz Hubneri „Creeps”, mille ise lavale tood. Näidendi peategelasteks on kolm neidu. Miks valisid just selle tüki? On’s see noortelugu ja mis teemadega näidend-lavastus oma vaatajaid kõnetada võiks?

Lugu puudutab meilegi väga tuntud teemat, mis noorte hulgas maad on võtmas – iga hinna eest kuulsaks, iga hinna eest telekasse. Kas või üle laipade. Kas või ennast lolliks tehes. Pilguheit reality-saadete telgitagusesse. Hoogne ja vaimukas, ent samas ka hoiatav teatritekst.

 

Mida toob edasine hooaeg?

4. oktoobril esietendub noortenäidend „Creeps” , 7. detsembril jõuluetendus „Lumivalgeke ja seitse pöialpoissi”  Sven Heibergi lavastuses ja 13. detsembril Conar MacPhersoni „Teisel pool”, mille lavastan mina. Jaanuaris alustavad Toomas Suuman Neil Simoni näidendi „Veider paar“ ja Jaanika Juhanson Ernest Hemingway tüki „Ja päike tõuseb” proovidega. Kevadesse on plaanitud veel mõned esietendused. Plaanime ka uut suvelavastust, mille materjal on praegu veel lahtine.

 

Millised muutused on toimunud teatri koosseisus?

Näitetruppi on lisandunud näitlejanna Silja Miks. Eelmisest hooajast töötab lavastajana Jaanika Juhanson. Ent korraldava poole pealt on ka lahkujaid – seoses eelarvekärbetega.

 

Eelarvekärped mõjutavad teadupärast kõikide teatrite tegemisi. Milliseid otsuseid sellega seoses on tulnud vastu võtta Rakvere teatril?

Millestki loobuma ega oma valikuid-plaane ümber vaatama pole  seni pidanud. Küll aga peame edaspidi väga arvestavad olema. Pean silmas eelkõige lavastuste finantsilist poolt. Kas see ka kunstilist külge puudutab, on raske ennustada.

 

Rakvere teater reisib vist kõige rohkem ringi. Kas seoses säästurežiimiga peate ka selles osas tagasi tõmbama?

Karta on. Riigi toetusel on olnud ringreisidel suur osa. Kui väljasõidud suurde miinusesse jäävad, on need teatri eksistentsi seisukohalt  mõttetud. Eks aeg näita.

 

Mis mõtteid toob teatripiletite käibemaksuprotsendi tõstmine?

Kurje.

 

 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht