Teod

I. P.

ALEKSANDER EELMAA Kultuurkapitali aastapreemia laureaat lavastuse

 ?Külmetava kunstniku portree? eest.

Kas ei ole hirmus kohe esimese lavastusega aastapreemia saada?

Lavastamine ei ole niisama asi, see on elukutse. Selleks peab korralikult ette valmistama. Vahel tundub meile siin teatris, et mis nad ikka teevad seal saalis. See on elukutse. Ei ole nii, et hakkan ka.

Ja ega mul ei olnud seda kavatsust, et ma lavastan. Meil ?Teenri? tegemisel oli väga hea trupp, kõigile väga koostöö istus. Siis Kivastik leidis ma ei tea kustkohast selle Konrad Mäe teema ja kirjutas näidendi. Me kavatsesime sama väikese trupiga, nagu ?Teenril? oli, aga see kasvas. Kivastik helistas jälle, et üks tegelane on juures ja teine tegelane on juures. Ei olnud nii, et näidend oli valmis ja siis tegime selle lihtsalt ära, asi pidevalt muutus ja kasvas. Jah, aga mul ei olnud seal näidendis rolli. Pidin siis lavastama hakkama, tahtsin kambas olla. Ma trügisin nii-öelda vahele, hakkasin saalis istuma.

Tagantjärele ei tea enam, kes andis selle kõige tähtsama tõuke või idee. Esile tõstetakse kogu trupist üks ehk siis lavastaja. Eks see ebaõiglane on. Aga niikuinii, ühel hetkel, kui ka trupiga lavastame, peab keegi hakkama otsuseid vastu võtma, päris nii ei saa, et kõik 100% on nõus. Kuskil peab olema keegi, kes võtab riski enda peale.

Ma poleks uskunud, et see on nii? ma olen olnud küll lavastuste juures, aga pole tundnud sellist vastutust enne esietendust.

Mulle meeldib Peeter Mudisti lause, et selleks, et asi õnnestuks, peab olema rohkem kui kaks õnnelikku kokkusattumust. Mida rohkem, seda õnnestunum ilmselt asi on. Õnnestumine koosneb paljudest õnnelikest kokkusattumustest. Kui on, siis on, ja kui pole, siis pole. Neid välja ei mõtle ega ette ei tee.

Selle tüki võlu oligi selles koosseisus ja selles, et Hendrik Toompere hakkas näitlema. On vaja kedagi, kes etendust veab. Toompere sai sellega väga hästi hakkama.

Miks tegite seda omal käel, mitte riigiteatris?

Me tahtsime teha nii-öelda suurest teest eraldi. Nii nagu me tegime VAT-teatris ?Teenri?. Ei pretendeerinud millelegi, tahtsime vaikselt teha. Aga läks suurema kella külge.

Veebruaris mängite ?Külmetava kunstniku portreed? Vanemuise väikeses majas.

Meil on prooviperiood ja kohandamine veel ees. Loodame, et kõik läheb hästi.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht