Teod

I. P.

Nädala jooksul tutvustati Draamateatris itaalia kino, veine, moodi, mentaliteeti ja renessansiaja vaimu. Draamateater on mähkinud uuslavastuse ?Savonarola tuleriit? Itaalia kultuuri laiema tutvustamise krepp-paberisse. Mis seal pakendis sees on? Suvel mere ääres näidendi kõrvale lisainfot lugedes mõtlesin, et oleks seda ju ka tore vaatajatega jagada. Lavastusse jõuab loetust ju ainult kaemuslik osa, mis sisaldub sõnatul kujul lavastuse õhustikus. Mõte laienes ja lõpuks sai selgeks, et sellised suuremat sorti ettevõtmised ? uuslavastuse teemaga seonduvad loengud ja näitused ? peakski Draamateatris igal aastal aset leidma. See oleks üks võimalikke keskseid telgi, millega meie teater saaks end identifitseerida. Muidu on meie üldpilt kaunis segane ja kui vaatajad küsivad, et mis seal Draamateatris siis tehakse, ei oskagi midagi öelda. Aga nüüd, palun väga, seda Itaalia ja Savonarola asja tehti. Järgmiseks aastaks on plaanis Pariisi sürrealistide seljas lavale ratsutada, lisaks muidugi palju muud veel.

Kelle initsiatiiv see on, et Kivastik viimaks Draamateatri lavale pääseb?

Kivastik on oma näidenditega, jah, mitu aastat juba ümber Draamateatri maja luusinud, aga ikka on ta kuidagi välja tagasi aetud. Aga Kivastik on nüüd juba nii suureks kasvanud, et ega naljalt tema vastu enam ei saa.

?Savonarola tuleriida? esietenduse sündmuseks lavastamine on esmakordsena üsna erandlik. Mida on lavastusel sellele vastu panna?

Eks lavastust ennast tuleb ikka vaadata. Proovisin leida seda vaatenurka, kus kogu tõsine asi muutub groteskseks ja naeruväärseks. Otsisin lähtepunkte commedia dell arte?st ja müsteeriumitest. Mitte üks ühele, aga mingi sümbioosi ehk saime kätte.

Kultuurkapitali andmetel käisite koos kunstnik Ervin Õunapuuga möödunud aastal lavastust ka Firenzes ette valmistamas. Milles see seisnes?

Raamatutes on kõik ikkagi fiktsioon. Kohal olles tajud ehmatava selgusega, et tolleaegsed sündmused elavad tänapäeva Firenzes edasi. Paradoksaalse pühamehe põletamise süümekaid on igal pool tunda. Savonarola on Medicite kõrval seal üks olulisemaid kaubamärke. Seda käisimegi tajumas.

 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht