Teod
Robert Annus, lavastajaüliõpilane Laupäeval esietendub Ugala väikeses saalis Yasmina Reza „Kunst”, mida on varem mängitud Eesti Draamateatris. Miks langes valik just selle näidendi lavastamise kasuks?
Mitmeid aastaid tagasi sattus see näidend minu kätte ning mulle ta väga meeldis. Nüüd, kui pidin hakkama mõtlema, millist kooli lõppu ma endale soovin, tuli see materjal meelde. Kui näitemäng pärast mitmeid läbilugemisi ikka meeldib, tuleb ta lihtsalt ära teha.
Autoril on tegelasteks mehed, kolm sõpra. Teie lavastuses mängivad naised: Leila Säälik, Luule Komissarov ja Liina Olmaru. Miks nii otsustasite? Ja kas naistegelastega on tükki lisandunud ka uusi tähendusvarjundeid?
Materjali valik langes kokku ka näitlejatega, kellega soovisin töötada. See materjal hakkas lihtsalt kokku kõlksuma nende konkreetsete naistega ning mul läks endal põnevaks. Tööprotsessis oleme ajapikku veendunud, et pole erilist vahet, kas seda Reza teksti räägivad mehed või naised. Aga loomulikult annab see teatud jõu juurde. Ja kui ikka näidend väga meeldib ja on olemas konkreetsed näitlejad, siis tulebki teha arutuid samme, mille üle saab pärast palju arutada. Erilisi tähendusvarjundeid teemal „naine versus mees” vältisin, sest muud küsimused on tähtsamad ning suuremad.
Mis kogemuse on teile, lavastajateed alles alustavale lavastajale, andnud töö päris teatris?
Pole veel jõudnud rahulikult kokkuvõtet teha, et mis see nüüd siis oli. Aga tundub, et järgmisel korral on rohkem julgust minna sisse proovisaali uksest, töökoja, kostüümilao, direktori kabineti, muusikalise kujundaja kabineti uksest. Ega seal väga tohutut avastust minu jaoks olnud, sest eks ma ole seda pisut ette kujutanud, ning meie kool on ju ka nagu väike teater, selle minivariant. Siin on lihtsalt rohkem inimesi, kes väga tahavad teha teatrit. Suures teatris on kogu see töö ülikollektiivne ning kogemus hoida kõikide lavastust tegevate inimestega kontakti, oli virgutav. Aga eelkõige oli loomulikult oluline kogemus töötada kolme andeka näitlejannaga, kes olid kogu oma olemusega asja juures ning kes tahtsid ning tegid. Olen nendele väga tänulik selle aja eest.