Teod: Priit Pedajas,

R. A.

Eesti Draamateatri peanäitejuht, “Gösta Berlingi saaga” lavastaja

 

Homme esietendub Eesti Draamateatris Selma Lagerlöfi “Gösta Berlingi saaga”. Olete sama teose Ülev Aaloe dramatiseeringus lavastanud ka kümme aastat tagasi Vilniuse Noorsooteatris. Kas homme esietenduvas lavastuses on mõningaid samu (nii vormilisi kui sisulisi) rõhuasetusi, mis olid ka kümne aasta eest aktuaalsed? Millised need olid?

“Gösta Berlingi saagat” olen tahtnud mitu korda lavastada, ka enne Vilniust. Ei mäleta enam kõiki kaalutlusi, miks tookord just “Gösta Berlingi” juures pidama jäime, kui materjali valisime. Üks oluline asi oli, et võimalikult suur osa teatritrupist sellest tööst osa saaks. Minule oli see põnev kogemus. Läksin Leetu uudishimust – nagu hiljem ka Moskvasse. Tundsin Leedut (ja ka Moskvat) üliõpilasaegadest ja mul oli põnev seal olla ja näha, mis muutunud on, mis elu sääl elatakse… Tolleaegses Noorsooteatris, kust Nekrošius juba mõne aja eest lahkunud oli, olid trupis väga huvitavad ja head näitlejad, kes temaga ka pärast koos töötasid. Samas olid neil siis kaunis rasked ajad – uuslavastusi tehti väga vähe, trupp seisis suures osas tööta…  Kasutame nüüdki Ülev Aaloe dramatiseeringut, kuid seekordne lavastus erineb suuresti kümne aasta tagusest. Kuigi, jah, on paar asja, mida ma kordan või püüan edasi arendada ja paremini teha.  

 

Mis on varjul selles saagas, et seda tuleb/tuleks ikka ja jälle lavastada?

Lagerlöfi romaan on väga rikas, väga mitmekihiline. Lugesin seda esimest korda väga noorena ja mitmed pildid on siiani sellest esimesest lugemisest meeles. Need mõjusid. Vilniuse lavastusega ma ise väga rahule ei jäänud ning see jäi kripeldama. Tahtsin seda materjali veel kord käsitleda. Saaga ise on üks aastase lepingu lugu. Lepitakse kokku, et elatakse ainult rõõmule. Ja küsimus ongi, kuidas on võimalik olla samal ajal rõõmus ja hea. Lagerlöf kirjutab väga ausalt rõõmust, mis paratamatult sünnitab valu.

 

 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht