Teod: Tiia Sippol, “Eesti teatristatistika 2004” üks koostajaid
Hiljuti esitleti Eesti Teatriliidu teabekeskuse kirjastatud kogumikku “Eesti teatristatistika 2004”. Mida see teos sisaldab?
Sellesse on koondatud 2004. aasta statistilised andmed 21 riikliku, munitsipaal- ja eraõigusliku teatri kohta, mis saavad kultuuriministeeriumilt iga-aastast tegevustoetust. Tulevikus plaanime ka kajastada üha populaarsust koguvate projektiteatrite ning harrastusteatrite andmeid. Selles kogumikus annab harrastusteatrite tegevusest ülevaate Eesti Harrastusteatrite Liidu endine esimees Jaan Urvet. Väljaandes on kolm alajaotust: repertuaaristatistika, etendustegevuse ja külastajate statistika ning majandusstatistika. Lisaks on ära toodud teatrite uuslavastuste ja terve aasta repertuaari koondnimekirjad. Andmed on kogutud kalendriaasta, mitte tavapärase hooaja lõikes ning esitatud nii tabelite kui ka graafikutena. Erinevate tegevusnäitajate põhjal ei ole tekitatud võrdlevaid pingeridu. Andmed on järjestatud esmalt teatrite vormilise erinevuse ning alagruppides tähestiku alusel. Kuna selles väljaandes kajastuvad vaid teatritegevuse ühe aasta arvulised näitajad, siis pole ka tehtud hinnangulisi järeldusi.
Kellele on see info mõeldud ja mida sellega peale hakata?
See on mõeldud kõigile huvilistele, kellel on seda tööalaselt vaja või lihtsalt huvi teatrite statistiliste näitajate vastu. Teatrite statistiliste andmete kogumikku on Soomes koostatud 1980. aastatest peale. Eestis on seda oodatud tegelikult juba aastaid. Kindlasti teeb statistika kogumine aja jooksul sõltuvalt teatrite tööst läbi muutusi. Juba järgmisesse on plaanitud täiendusi ja parandusi, kuid tähtis on, et on alustatud statistiliste andmete tüüpvormide alusel kogumise ja nende laiemale ringile kättesaadavaks tegemisega. Seni on kultuuriministeerium, Eesti Teatrijuhtide Liit ja Eesti Teatriliit kogunud etendusasutustelt andmeid vastavalt vajadusele. Teatritegevuse statistilisi näitajaid on käsitlenud Statistikaameti “Eesti statistika aastaraamatud”, kus teatristatistika hõlmab kaks lehekülge, ning “Kultuur”, mille väljaandmine lõpetati 2004. aastal, kui ilmus “Kultuur 2003”. Teatrite repertuaari- ja külastajate statistikat on avaldanud ka “Teatrielu” kroonika, kuid vaatluse alla pole kuulunud etendustegevuse majanduspool.
Mis veel peale statistika kogumise on teabekeskuse igapäevatööks?
Teatriliidu teabekeskuse ülesanne on nii kodu- kui välismaise teatriinfo koondamine ja vahendamine, üheks väljundiks on ka kodulehe www.teater.ee toimetamine ja administreerimine. Kõik see käib koostöös Eesti teatrite, teatriorganisatsioonide ja -festivalide ning teatritegevust toetavate fondide ja kultuuriesindustega, samuti läbi kirja- ja infovahetuse välismaiste teatrifestivalide- ja organisatsioonidega, kuivõrd teabekeskus on rahvusvaheliste teatriorganisatsioonide ENICPA, IETM ja ITI liige.