Too laps juba täna teatrisse!

Yvette Hardie

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Rahvusvahelise laste- ja noorteteatreid ühendava organisatsiooni ASSITEJ presidendi pöördumine 20. märtsi, ülemaailmse lasteja noorteteatri päeva puhul

Teater on mõeldud kõigile, kuid sellegipoolest ei jõua see igaüheni. Tihti ei köida teater täiskasvanut, kellel endal pole lapsepõlves olnud võimalust teatrisse armuda. Ja tihti ei jõua teater lapseni, sest täiskasvanuid, kes loovad lapsele õppimiseks ja kasvamiseks taustsüsteemi, pole teater puudutanud ning seetõttu ei tunne nad ka kohustust last sinna viia. Teater ei jõua lapseni, sest täiskasvanuil on teised eelistused või nende teel mingid takistused – olgu geograafilised või sellised, mis sõltuvad üldisemast ligipääsetavusest, pileti hinnast ja teadlikkusest.

Teater on oma olemuselt väga eriline. Saali ja lava koostoimes sündivad elusad hetked on kui hinnalised aknad, mille kaudu puudutavad näitlejad kordumatult ja sügavalt isiklikult kõigi nende südameid, mõtteid, kõrvu ja silmi, kes hingavad nendega samas ruumis sama õhku. Kahjuks seab see olemuslik eripära ka piirangud ning teater ei jõua kõigi laste ja noorteni. Aga kui publik on juba kohal, siis on teatril kasutada piiramatu hulk vahendeid, et rääkida olulisest, tundmatust, reaalsest ja võimalikust. Seetõttu peame kunstnikena olema oma loomingu suhtes eriti valvsad, et kõik kohtumised teatriga vallandaks publikus soovi olla veel uudishimulikum, kaasatum, motiveeritum ning vahest armudagi sellesse, mida teater pakub.

Järgmisel kolmel aastal kutsume ühinema üleskutsega „Too laps juba täna teatrisse!”. See puudutab ASSITEJ organisatsiooni põhilist missiooni: kindlustada see, et igal lapsel ja noorukil oleks juurdepääs teatrile. Ent me ei suuda seda üksinda, mistõttu proovime kaasata neidki, kellel on võim kindlustada lastele nende teatrikülastused. Palume valitsustel, haridusasutustel, ettevõtetel, vanematel ja igaühel isiklikult ühineda selle üleskutsega. Kui me kutsume 20. märtsil, rahvusvahelisel laste- ja noorteteatri päeval üles viima lapsi teatrisse, siis loodame, et see mõte on jõus ka ülejäänud päevadel ning igal lapsel ja noorukil on võimalus teatrisse armuda.

Tõlkinud Kirsten Simmo

Yvette Hardie on Lõuna-Aafrika teatriprodutsent, lavastaja, pedagoog ja kirjanik, 2011. aastast ASSITEJ Internationali president.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht