Tuulte pöörisest uurimise alla

Tambet Kaugema

Kaduviku nimel on Rakvere teater toonud alanud hooajal publiku ette juba kolm uuslavastust: septembrikuus August Kitzbergi kiredraama „Tuulte pöörises” (lavastaja Andres Noormets), oktoobris Andrus Kiviräha antikomöödia „Papagoide päevad” (lavastaja Sulev Teppart) ning teatri noore kaardiväe ühistööna valminud lavastuse „Kunstveri ja  -pisarad” (lavastaja Kertu Moppel).  

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Järgmisi esietendusi selles teatris tuleb oodata peaaegu poolteist kuud. Rakvere teater jätkab oma jõuluettevõtmiste traditsiooni: 10. detsembril esietendub Rakvere kesklinna pangamajas Doris Kareva luulel põhinev lavastus „Unenäokohvik”, lavastaja Jaanika Juhanson. Unenäolises kabaree-kohvikus, kus vaatajad on täieõiguslikud osalised, mängib mõrumuusika ning loo keskmes on naine, kes selles unenäoloogikas lahendab oma elu, nii minevikku kui ka olevikku. Päev  hiljem avab Rakvere teatri suures majas taas uksed jõulumaa, mille raames toob Toomas Suuman lavale ka Wilhelm Hauffi idamaise muinasjutu „Väike Mukk”. Väikese Muki teele satuvad kõrbed ja linnad ning palju inimesi, kellest igaüks on omal moel ainulaadne.       

Esietendusi jagub ka hooaja teise poolde. 19. veebruaril jõuab Peeter Tammearu lavastajakäe all esietenduseni Shelagh Stephensoni näidend „Eksperiment õhupumbaga”. Inglise kunstniku Joseph Wrighti maalist inspireeritud näidendi tegevustik hargneb paralleelselt kahes ajastus: 1799. aastal kihiseb  üks Inglise maamõis teaduseksperimentidest, salajastest armulugudest ja dramaatikast; 1999. aastal, teaduskaosest, kloonimisest ja geenieksperimentidest küllastunud maailmas, paljastub sama maja keldris sinna paarisaja aasta eest maetud saladus. 11. märtsil esietendub islandlase Jón Atli Jońassoni näidend „Saja-aastane maja”, lavastajaks Peeter Rästas. Nüüdisaja islandi näitekirjanduse esiautori näidend viib vaatajad  ööpäevaks vanadekodusse, mille asukad püüavad meeleheitlikult kinni hoida oma väärikusest ja mälestustest, igatsedes samas üht teist elu ühes teises maailmas. Üllar Saaremäe jätkab sel hooajal talle armsate iiri lugude jutustamist, märtsi lõpus või aprilli alguses toob ta lavale Martin McDonaghi Leenani-triloogia esimese näidendi „Mägede iluduskuninganna”, mida kümmekonna aasta eest mängiti Vanemuises.     

  Suvesse on Rakvere teatris plaanitud kaks uuslavastust. Esimene neist valmib koostöös Viljandi Ugalaga ning toob üle mitme aja teatrisse lavastama Toomas Hussari, kes seekord  pöördub Tammsaare noorpõlvejutustuste poole – Albu vallas esietendub Hussari dramatiseering „Uurimise all”. Teise suvelavastuse kohal lasub veel saladuseloor, kuid niipalju saab öelda, et käsitletakse eesti kirjanduse üht olulisemat rühmitust Noor-Eesti. Alanud hooajast liitusid Rakvere teatri trupiga kevadel kõrgema lavakunstikooli lõpetanud Kertu Moppel, Mait Joorits ja Lauri Kaldoja ning eelmisel aastal Viljandi kultuuriakadeemias  näitlejapaberid saanud Natali Lohk ja Maarika Mesipuu. Rollilepingu alusel on uued tööd ootamas Liis Haabi ja Marko Lehte, kevadel pensionile siirdunud Volli Käro on saanud aga rolli „Unenäokohvikus”.

 

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht