Agne Trummal 7. IX 1973 – 6. XI 2005

 

  Agne Trummal oli erakordne inimene, kes suutis korraga olla nii pühendunud muinsuskaitse ja kultuuri eest võitleja kui ka südamlik ja missioonitundega juht, kelle jaoks oli alati esmatähtis inimene. Tema juhtimise all kujunes välja kaasaegne avaliku teenistuse kultuur, kus tööd tehti silmade särades, missioonitundest ja töörõõmuga ning kus juhi nakatav eeskuju andis võimaluse unustada liiga sageli asjatundmatusest tulnud rünnakud.

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Agne Trummal lõpetas 1993. aastal Tallinna Majandustehnikumi raamatupidamise alal ning 1999. aastal Eesti Kunstiakadeemia kunstiteaduste instituudi, 2004. aastal astus ta EKA restaureerimisosakonna magistriõppesse. Ta oli täiendanud ennast mitmetel psühholoogia- ja muinsuskaitse-, linnaplaneerimis- ning restaureerimiskoolitustel. 1999. aastal asus ta tööle Tallinna Muinsuskaitseametisse projektijuhina, 2000. aastal sai temast Tallinna Muinsuskaitseameti juht ning seejärel Tallinna Kultuuriväärtuste Ameti juht, 2005. aastast töötas ta Muinsuskaitseameti peadirektorina.

Agne Trummal muutis eesti muinsuskaitse kvaliteeti, muutes kultuuriväärtuste kaitse inimsõbralikuks, abistavaks ja toetavaks – ikka eesmärgiga, et inimestele tunduks muinsuste kaitse oluline ja väärtuslik. Ta pidas tähtsaks, et kultuuriväärtuste kaitsmine ja järgmistele põlvkondadele pärandamine oleks inimeste südameasi, mitte mingite formaalsuste täitmine.

Tema puhul ei saa mööda minna uuest kvaliteedist juhtimises ja ametnike töös. Ta suutis kujundada oma juhitud ametiasutused kodanikusõbralikuks, inimesekeskseks, kus jäädakse mõistvaks ja sõbralikuks ka siis, kui lahendus, mida ameti poole pöördujad kiiresti näha tahtsid, osutus ilmvõimatuks. Tema ajal muutus muinsuskaitse kuvand ühiskonnas kardinaalselt: muinsuskaitsest sai sõbraliku suhtlemisega avatud institutsioon, kelle kaasarääkimist oodatakse ühiskonna väärtushinnangute ja elukeskkonna kujundamisel. Samas oli Agne Trummal raudne ja järjekindel nendega, kes ei suhtunud kultuuriväärtustesse lugupidamisega või kes ei vaevunud seadustest ja ühiskonnareeglitest midagi pidama. Ta oskas muinsuskaitseideid inimestele selgitada, jäädes vastaste suhtes lugupidavaks ning endale kindlaks. Eesti pikkade traditsioonidega kultuuriväärtuste kaitsmisel saab juba rääkida Agne Trummali ajastust muinsuskaitses.

Agne Trummal oli peadirektor ja ilus inimene kõige paremas mõttes. Ta oli särav inimene, kes põles väga heleda leegiga.

Muinsuskaitseamet Kultuuriministeerium Muinsuskaitse Nõukogu Tallinna Kultuuriväärtuste Amet

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht