ALEKSANDER RJABOV 28. VIII 1928 – 27. VIII 2005

 

Lõikuskuu lõpp tõi kurva sõnumi paljudele muusikasõpradele: igaviku teele läks eesti muusika grand old man Aleksander Rjabov, hinnatud nii klarnetisolisti, jazz- ja kammermuusiku, dirigendi, arranžeerija kui ka pedagoogina. Lõpetanud 1956. aastal Tallinna Riikliku Konservatooriumi, mängis ta paarkümmend aastat Eesti Raadio Sümfooniaorkestris, 1957. aastal asutas Rjabov Eesti Raadio kergemuusikaorkestri. Mängis ansamblites Tallinn-Tartu, Metronoom, Estonia. Juhatas bigbändi ja oli külalisdirigendiks Leningradi Raadio ja Riia Raadio orkestri juures. Aleksander Rjabovi eestvedamisel sündis ansambel Synthesis, mis tõestas tema kodusolemist nii klassikalises kammermuusikas kui jazzis. Koostööst eesti heliloojatega valmisid just sellele ansamblile kirjutatud teosed. Aleksander Rjabovi klarnetistiil oli väga isikupärane, kauni kõla ja puhta tooniga, tema improvisatsioonid köitsid kuulajat alati läbimõeldud ja tunnetatud kompositsioonilise korrapäraga.

Õnneks on heliplaatide näol olemas jälg suure meistri loomingulisest tööst. Tema esinemiskunsti said nautida mitmete Euroopa maade, Jaapani ja Egiptuse publik.

Viljakas oli Aleksander Rjabovi tegevus pedagoogina. Aastatel 1974 – 2001 töötas ta Georg Otsa nimelises Tallinna Muusikakoolis klarneti- ja ansambliõpetajana, samuti dirigendina. Tema käe all on muusikuks kujunenud interpreete mitmest põlvkonnast: Lembit Saarsalu, Selvadore Rähni, Peeter Saan jt.

1999. aastal autasustati Aleksander Rjabovit Valgetähe V klassi ordeniga.

Suurepärast muusikut, õpetajat, kolleegi, mõttekaaslast ja sõpra jäävad tänutundes meenutama paljud tema kunsti austajad nii kodu- kui välismaal.

EV Kultuuriministeerium,

EV Haridus- ja Teadusministeerium,

G. Otsa nimeline Tallinna Muusikakool, Eesti Raadio,

Eesti Kontsert

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht