Avalik kiri Eesti Vabariigi kultuuri-, justiits- ja siseministrile

 

Arheoloogiapärandi rüüste metallidetektoritega Arheoloogiamälestiste, nii riikliku kaitse aluste kui ka kaitse alla mitte kuuluvate, kuid maastikul reaalselt eksisteerivate muististe rüüstamine metallidetektorit kasutavate „mustade arheoloogide” poolt on Eestis viimasel kümnendil võtnud katastroofilised mõõtmed. Arheoloogilised leiud ei jõua teadusasutustesse ja muuseumidesse, vaid leiavad koha erakollektsioonides, antikvariaatides ning välismaistel oksjonitel. Eesti ühinemine Euroopa Liiduga on kaasa toonud peaaegu igasuguse kontrolli puudumise müntide ja väiksemõõduliste arheoloogiliste esemete Eestist väljaviimise üle. Teadusele teeb korvamatut kahju ka kultuurkihi segaminipööramine detektorirüüste käigus ning kollektsionääride ja mustal turul väheväärtuslike, kuid samuti suure teadusliku väärtusega leidude paiknemiskonteksti muutmine. Metallidetektorite kasutamise probleemi teravusest annavad tunnistust viimaste aastate, aga ka praegu käimas kohtuprotsessid, mis paraku kajastavad vaid üksikjuhtumeid. Kohtumenetlusse on jõudnud kõigest kaduvväike osa tegelikest detektorirüüste juhtumitest.

Käesoleva seisuga on metallidetektorite kasutamine Eestis õiguslikult reguleerimata, detektorite arv ja muististe rüüstamise ulatus kasvab iga aastaga. Kontrollimatut rüüstetegevust soodustab maaruumi püsielanikkonna pidev vähenemine.

Arheoloogiapärandi säästmise vajadust silmas pidades peame tingimusteta ja möödapääsmatult vajalikuks keelustada väljaspool linnade halduspiire ja majapidamiste õuealasid metallidetektorite kasutamine ilma muinsuskaitseameti loata. Palume Teid korraldada vastavate paranduste sisseviimine muinsuskaitseseadusesse, seda juba käesoleva muudatuste ringi käigus.

 

Tallinnas 1. veebruaril 2008. aastal

Muinsuskaitseameti arheoloogide teabepäeval osalejad

(kokku 52 allkirja)

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht