DAN PÕLDROOS 6. III 1970 – 5. V 2007

 

Meie hulgast on lahkunud  Dan Põldroos. Dan Põldroos sündis 6. märtsil 1970. aastal Tallinnas. 1988. aastal lõpetas ta mööblitislerina Tallinna 12. kutsekeskkooli ja 1992. aastal Tallinna Riikliku Konservatooriumi lavakunstikateedri 15. lennu. 1985. aastast oli Põldroos harrastusnäitleja kirjandusteatris Varius ning suundus pärast lavakunstikateedri lõpetamist tööle Ugalasse. Aastatel 1992–1999 oli Dan Põldroos Eesti Draamateatris näitleja. 2000. aastal töötas Põldroos õpetajana Nõmme põhikoolis. Draamateatri laval mängis Dan Põldroos meeldejäävaid rolle mitmetes žanrites: Jörgen Tesman (Ibseni “Hedda Gabler”), kolmas politseinik Fox jt (O’Brieni “Kolmas politseinik”), Joseph Porter Pitt (Kushneri “Inglid Ameerikas”), Johannes Brahms (Holmi “Schumanni öö”), Aadam (Kiviräha “Atentaat”), Muna Endel (Kiviräha “Rehepapp”). Variuse teatri kultuuriloolistes lavastustes mängis ta Ants Laikmaad, Eduard Vildet, Gustaf Frödingit jt. Tema parodistiande põlistas roll Vanalinnastuudio lavastuses “Kassikuld”.   

Dan Põldroos oli nakatav ja omanäoline näitleja nii pastelses draamas kui vaimukas komöödias. Pikki aastaid esines ürgandekas näitleja valdavalt televisioonis. Suure populaarsuse saavutas ta telesarjades “Wigla Show” ja “Wremja”, kus mängis mitmeid,  üldistusjõulisi groteskseid rolle. Viimasel ajal astus Põldroos üles telesarjas “Sipelga 14”, ilmekad on rollid mängufilmides “Lammas all paremas nurgas”, “Ruudi” ja “Jan Uuspõld läheb Tartusse”.

XXI sajandil valis Dan Põldroos sõltumatu vabanäitleja tee. Tema loomenatuuri iseloomustas parodisti isepäisus. Nii saigi ta laialdaselt tuntuks andeka ja sundimatu koomikuna, ent temas oli varjul ka tundlik draamanäitleja ja traagiline kloun. 

Dan Põldroosi üks olulisemaid tõsiseid rolle oli üksiklasest poeet Gustaf Fröding Variuse teatri lavastuses “Legend Graalist”. Selle tegelaskuju viimased sõnad olid: “Ma lähen Graali mäe poole…”

Dan Põldroos on pärale jõudnud. Kord kohtume kõik Graali mäe jalamil.

 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht