Edgar Viies 12. I 1931 – 20. IX 2006

 

  20. septembril viis raske haigus meie hulgast skulptor Edgar Viiese.

Edgar Viies on XX sajandi eesti kunsti suuremaid esindajaid skulptuuris. Tema mitmed isikupärased skulptuurid Tallinnas, Tartus ja Viljandis on tänini meeliköitvad. Kõige tuntumad neist on Jaan Koorti, Friedebert Tuglase, Johann Köleri ausammas, Viru väljakut kaunistav “Merineid”, kõrgusse sööstev “Pegasus”, mitmele põlvkonnale tuttav modernistlik interjööriskulptuur. Ka Edgar Viiese arvukas vabalooming kuulub eesti modernismi kullafondi. Mitmed tema teosed on eksponeeritud Kumu kunstimuuseumis.

Edgar Viies sündis Leningradi oblastis Volossovo rajoonis Simititsas eesti asunduse talunikuperes. 1942. aastal tuli ta koos isaga elama Eestisse Suure-Jaani lähistele. Ta õppis 1951 – 1952 Eesti Riiklikus Kunstiinstituudis ning astus 1952. aastal Leningradi kunstiakadeemia Ilja Repini nimelisse instituuti, mille lõpetas 1958. aastal. Samal aastal alustas ta ka Eestis näitustel esinemist. Ta on olnud kogu elu vabakunstnik. Edgar Viiese uuenduslikud vormiotsingud ja moodne materjalivalik (alumiinium, klinker, keevitatud raud, plekk jm) tähistasid 1960. aastail modernse ajastu algust kodumaises skulptuuris. Esmakordselt sõjajärgses Eestis ilmus eesti skulptuuri stiilipuhas abstraktne vormikultuur. Mitmetest tema 1960. – 1980. aastate teostest on saanud kunstikäsitlustes krestomaatiline klassika. Formaalesteetilise problemaatika kõrval, mis on olnud autorile eriti loomingu esimesel poolel väga oluline, tuleb hinnatavaks pidada ka tema teoste elamuslikkust ning suhestatust üldinimliku vaimu- ja tundeeluga.

Kaasaegsele kunstipublikule oli üllatuslik ja pälvis väga suurt huvi E. Viiese suur tagasivaateline isikunäitus EKMi Rotermanni soolalao näitusesaalis 2002. aastal. Samal aastal sai ta  autor ka Eesti Kultuurkapitali aastapreemia ning ilmus trükis, kus on jäädvustatud Edgar Viiese loomingu paremik, samuti tema  mõtted kunstist ja kodumaisest kunstikeskkonnast pika loomeperioodi jooksul.

Edgar Viiese skulptuure on Eesti Kunstimuuseumi, Tartu Kunstimuuseumi, Tallinna Kunstihoone, Oulu ülikooli kliinikumi, Riia Kunstimuuseumi, Kölni Ludwigi muuseumi, Tretjakovi galerii, Puškini muuseumi, Soome Vähiliidu, Salo ja Loviisa linna kunstikogudes ning erakogudes kodu- ja välismaal.

Tema viimaseks teoseks jäi tänavu suvel Viljandis avatud purskkaevuskulptuur “Pastoraal allikal”.

 mälestame Edgar Viiest ja avaldame kaastunnet abikaasa Virvele

Eesti Kunstimuuseum

Tartu Kunstimuuseum

Eesti Kunstnike Liit

Eesti Kujurite Ühendus

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht