ELDOR RENTER 13. V 1925 – 27. VII 2007

 

Rahvusooper Estonia teatab sügava kurbusega, et 27. juulil lahkus meie seast Eldor Renter. Eesti teatrikunsti grand old man oli ajatu klassikalise iluideaali veendunud eestseisja. Eldor Renter sündis 13. mail 1925. aastal Tallinnas riigiteenistujate perekonnas. Ta lõpetas 1944. aastal Nõmme Gümnaasiumi ning 1951. aastal Eesti Riikliku Kunstiinstituudi teatridekoratsiooni alal Voldemar Haasi ja Natalie Mei õpilasena. Samal aastal alustas ta tööd lava- ja kostüümikujundajana Estonia teatris. Aastail 1957–1963 ja 1980–1995 oli ta Estonia peakunstnik. Viimase nelja aastakümne jooksul kujundas Eldor Renter mitmed edukad lavastused ka Lätis, Leedus, Saksamaal ja Soomes. Kokku on tema loomingus ligi 150 lava- ja kostüümikujundust ooperitele, ballettidele ning operettidele.

Eesti teatrikunstis on Eldor Renteri looming olnud otsekui kindel linn ja varjupaik klassikalisele iluideaalile, mille juurde pärast otsinguid alati tagasi pöörduda. Ajatu harmooniataju meistrina oli ta ühtlasi esmaklassiline ja põhjalik ajastu stiili tundja ning asendamatu koostööpartner paljudele lavastajatele. Nooremate stsenograafide loometeed aitas ta kujundada nii oma mõjuvõimsa loominguga kui ka aastatel 1959–1968 ERKI õppejõuna. Renter oli Eesti Kunstnike Liidu liige aastast 1951 ja Eesti Teatriliidu liige aastast 1957, samuti Eesti Lavastuskunstnike Liidu liige. Kunstnike liit ja lavastuskunstnike liit valisid ta ühtlasi oma auliikmeks. Renter on pälvinud Natalie Mei nimelise teatrikunsti aastapreemia (2005), Valgetähe IV klassi teenetemärgi (2003), Suure Vankri auhinna (1996), Eesti NSV rahvakunstniku tiitli (1984).

Tema viimaseks tööks jäid lavakujundus ja kostüümid Tiit Härmi lavastatud balletile “Don Quijote”, mille esietendus tuleb sel sügisel, 4. oktoobril rahvusooperis Estonia. Goya maalide motiive kasutades, aitab Eldor Renter oma kunstnikutööga tantsul ja muusikal jutustada maailmaklassikasse kuuluvat aegumatut lugu õilsa rüütli kindlameelsest võitlusest õigluse ja headuse eest.

Leiname lugupeetud ja andekat kolleegi ning avaldame kaastunnet tema  abikaasale, ooperisolist Maarja Haamer-Renterile, tütar Hannale ja kõigile teistele lähedastele. Eldor Renteri tagasihoidlik, ent  põhimõttekindel härrasmehelikkus ning tohutu eruditsioon jäävad meile alati eeskujuks.

Pärast hüvastijättu Estonia teatris sängitati lahkunu 2. augustil Metsakalmistu mulda.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht