Helen Kauksi 18. IV 1950 – 22. V 2008

 

Kurbuse ja vapustusega võtsime vastu teate Helen Kauksi surmast – suhtluses alati nii sirgeseljaline, otsekohene ja karge Helen Kauksi, usaldusväärne kaaslane, teravalt vaimukas ja täpne. Plahvatuslike värvikoosluste valitseja vaibaloomingus, pühendunud ja keskendunud looja, kelle töövõimet me salamisi kadestasime. Vabakutseline oli Helen Kauksi juba pikemat aega. Vaba oli Helen Kauksi alati: ilusad ja tugevad inimesed mõjuvad nii.

Helen Kauksi sündis Läänemaal Noarootsis. Õppis Tartu kunstikoolis ja ERKIs, Töötas Mistras vaibakunstnikuna, õpetas maalimist Eesti Kunstiakadeemias. Õpilased mäletavad teda intensiivne ja jõulise õppejõuna. Tööde vormistamise kultuur, peen esiletõstmise võttestik – täpne orkestreering. Muusikust abikaasa ootamatu surm jättis ta üksi poega kasvatama. Värvid läksid veelgi kontsentreeritumaks. Ta oli ikka sirgjooneline naine, omamoodi ajateenija, kes teadvustas oma muutuvaid rolle ja katsumuste aukraade väärikuse ja kohusetundega. Virisemist ja nurisemist ta endale ei lubanud. Sõbrad räägivad, et kui ta sai teada, et põeb vähki, oli ta ehthelenlikult ostnud sada kilo lõnga. „Ei tohi alla anda!” ütles ta sellega. Positiivse ja selge eesmärgi kandja oli Helen Kauksi ikka.

Helen Kauksi oli omanäoline kunstnik. 1984. aastal sai ta Eesti, Läti ja Leedu noorte tarbekunstitriennaali peapreemia. Auhindu on tema käekiri kogunud ka tekstiilide kujunduskonkurssidelt (1978. aastal  üliõpilaslaulupeo suveniirrätik, 1993. aastal trükikangaste konkurss).

Intensiivsest loometööst kõnelevad isikunäitused, sellel sajandil oli neid neli: 2000. „Akordid”, 2003. „Ahvatlus”, 2005. „Vaibad” ja 2006. aastal „Erakogu”. Vaipadega esines ta Saksamaal, Soomes, Rootsis, Taanis, Ungaris, Lätis, Leedus, Ukrainas jne. Tema töid on Tallinna Linnamuuseumi kogus, erakogudes üle maailma. Tähelepanuväärne on ka tegevus maalijana.

Helen Kauksi oli Eesti Kunstnike Liidu, Eesti Disainerite Liidu ja Eesti Tekstiilikunstnike Liidu liige. Helen Kauksi napp tunnustus oli kristallselge ja tagamõtteta ja tema kriitika lõikavalt, puhastavalt otsekohene. Äraostmatuna oli ta valitud erialaliidu juhatusse, osales Lühikese Jala galerii töös.

2004. aastal algatas Helen Kauksi tekstiilikunstnike liidu aastanäituse idee „Must, valge ja värv”.  Värviga oli kunstniku suhe kirglik, selge, omamoodi must-valge. Eelmisel aastal vaimustusime tema uuest loomingulisest puhangust, Muhu-ainelistest vaipadest. Eesti Rahva Muuseum korraldas sel kevadel näituse „Vaibasadu”, kus eksponeeriti paari päeva kaupa vaibakunsti silmapaistvate esindajate loomingut. Oma 2007. aastal sündinud vaiba, mis kannab leidlikku pealkirja „www.muhu.ee”, kohta on kirjutanud ta: „Euroopa Liidu kirdesopis on Väinameres dolomiidi peale ülesse kerkinud üks saareke – Muhu saar. Ta on kivine, kuid värvikas. Muhulastel on oma roosa ja kollane ning palju muud, mis ühendab ja lähendab”.

Meile ongi ta selline – jõuline, kaunis, isikupärane inimsaar – Helen Kauksi.

Kaksikteose „Meridiaan” puhul, kus kardinalaadsele argisele triibutaustale joonistuvad Helen Kauksi  hoogsa käekirjaga tikitud riikide nimed, kirjutab Helen Kauksi kujutlemisest ja kujutamisest: „Triip on koduruumi mõõde, mis ühendab kõiki kõigega. Kõige tähtsam on ettekujutatav. Kujuta – ja sa tunned”.

Avaldame sügavat kaastunnet pojale ja lähedastele.

 

Eesti Kunstnike Liit

Eesti Tekstiilikunstnike Liit

Eesti Disainerite Liit

Eesti Kunstiakadeemia

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht