HTMi veerg – Eesti keele arengukava vahearuanne

Kadri Sõrmus, HTMi keeleosakonna nõunik

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Oktoobrikuu 8. päeval koguneb riigikogu konverentsisaali keelefoorumile hulk Eesti keeleinimesi. Keelefoorumil tutvustab keelenõukogu „Eesti keele arengukava 2011–2017“ (EKA) vahearuannet 2013. ja 2014. aastal keelevaldkonnas toimunu kohta. Räägitakse sellest, mida on viimasel paaril aastal hästi tehtud ja mis vajab edaspidi suuremat tähelepanu.

Keelenõukogu analüüsis on toodud esile, et seirataval perioodil ilmus õigekeelsussõnaraamat ÕS 2013, valmis eesti viipekeele – eesti keele veebisõnastik, eesti keele morfoanalüsaatorist sai tasuta tarkvara, lisandus eestikeelseid artikleid avaldavaid kõrgetasemelisi teadusväljaandeid ja keelevaldkonnas kaitsti 20 doktoritööd. Üldhariduskoolis rakendus uus ainekava ning keelevaldkonna üritustel osales rohkelt koolinoori, populaarsust kogusid keelekümblus ning lõimitud aine- ja keeleõpe, välisriikides loodi eesti keele taseme­eksami sooritamise võimalused.

Saavutatu kõrval on ülesandeid, mille täitmine pole nii ladusalt kulgenud. Endiselt on huvi eesti keele õpetaja elukutse vastu leige, muret teeb venekeelse elanikkonnaga piirkondades elavate noorte vähene motivatsioon eesti keelt õppida, kesised võimalused eesti keelt kasutada ning vene keeles õppivate kutseõppijate eesti keele oskuse tase. Kõrghariduses kasvab aga ingliskeelse õppe osakaal, mille tagajärjel võib eesti keel mõnel alal kaotada õppe- ja teaduskeele rolli. Murdekeel kipub kasutusest taanduma, viipekeele spetsialiste ja tõlke ei piisa, eesti keele ja kultuuri õpetuskohtade arv välisülikoolides on vähenenud, keeletehnoloogiliste rakenduste kättesaadavus takerdub kasutajate väikese arvu tõttu kuluefektiivuse taha. Kitsaskohtade lahendamiseks esitab keelenõukogu vahearuandes kõiki üksikmeetmeid puudutavaid soovitusi ja meetmeteüleseid ettepanekuid eesti keele kaitse ja arendamise kohta. Kõige olulisemad neist on praegu kehtiva arengukava tulemuslikkuse ja mõju uuringu teostamine ning uue keeltestrateegia ettevalmistuse alustamine.

Kokkuvõttes võib öelda, et EKA elluviimine on olnud plaanipärane, kuid mõtlemisainet ja teemasid aruteludeks pakub nii vahearuanne ise kui ka seal esitatud soovitused.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht