Ingrid Nõges 7. IV 1922 – 15. II 2007

 

  Manalateele on läinud üks vanemaid eesti keraamikuid Ingrid Nõges. Meie hulgast on lahkunud teenekas kolleeg, tark inimene, hea kaaslane.

Ingrid Nõges sündis ja kasvas Tallinnas kohtuniku peres, õppis Lenderi gümnaasiumis. ERKI lõpetas ta 1949. aastal. Ingrid Nõgese õppeaeg langes keerulistesse sõja ja sõjajärgsetesse aastatesse.

Ajal, kui ta noore spetsialistina tööle asus, tehti esimesi samme sõja ajal laostunud keraamika tootmisbaasi taastamiseks. Kunstniku esimeseks töökohaks (1949–1951) oli savitööstuse artell Šamott. Tema esimeseks tööks seal sai seni kasutatud mürgiste tinaglasuuride asendamine frittglasuuridega. Frittglasuure juurutati paljudes tollastes savikäitistes. 1951. aastal läks Ingrid Nõges tehnoloogina tööle kombinaadi Ars keraamikaateljeesse. Seda sammu ei ole eesti kunstilise keraamika arengu seisukohast võimalik üle hinnata. Tema olulisimaks tööks seal sai kõrgkuumusglasuuride väljatöötamine. Nende kasutuselevõtuga sai meie sõjajärgne keraamika uue hingamise. Kuigi ka enne sõda oli tehtud katseid kõrgkuumuse keraamika rakendamiseks tootmisse, olid need traditsioonid katkenud. Ingrid Nõgesel tuli alustada tühjalt kohalt. Sadenevate, kraklee- ja kristallglasuuridega keraamika jõudis nii tollastesse kodudesse kui ka näitusesaalidesse. Neid kunstniku välja töötatud glasuure kasutasid oma loomingus peaaegu kõik tol ajal töötanud keraamikud, neile tugines meie keraamika omapära ja õitseng 1960. aastatel. Kuigi kombinaati Ars enam ei ole, kasutavad neid glasuure oma loomingus paljud keraamikud ka praegu.

Ingrid Nõges ei olnud ainult tehnoloog, ta oli ka tundliku käega kunstnik. Paljud Arsi keraamikaateljees valminud esemed olid loodud tema kavandite järgi. Tema töid eksponeeriti nii kodu- kui ka välismaistel tarbekunstinäitustel. Tema teoseid on tarbekunsti ja disainimuuseumis, Tallinna linnamuuseumis, Moskvas Kuskovo muuseumis. Suurem ekspositsioon tema töödest oli väljas 1987. aastal Tallinna linnamuuseumis. 1964. aastast kuni pensionini oli Ingrid Nõges Arsi keraamikaateljee kunstiline juht. Juba pensionil olles jätkas Ingrid Nõges aktiivset loomingulist tegevust, osaledes paljudel keraamikanäitustel ja luues autoritiraažides nägusaid maalitud esemeid müügisalongidesse. Ükskõikne ei olnud Ingrid Nõges tema õiglustunnet riivavate nähtuste suhtes: tema sulest ilmus mitmeid kriitilisi artikleid.

Meie keraamikute pere mälestab lahkunud kolleegi lugupidamise ja tänutundega.

 

Eesti Kunstnike Liit

Eesti Keraamikute Liit

Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseum

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht