Jaan Kiivit 19. II 1940 – 31. VIII 2005

 

31. augustil  suri ootamatult Eesti Evangeelse Luterliku Kiriku peapiiskop emeeritus Jaan Kiivit. Jaan Kiivit sündis 19. veebruaril 1940. aastal Rakveres Viru-Jaagupi kirikuõpetaja ja hilisema EELK peapiiskopi Jaan Kiiviti peres. Ta lõpetas Tallinna 4. keskkooli ja asus edasi õppima EELK Usuteaduse Instituudis. 1966. aasta 2. veebruaril  ordineeris peapiiskop Jaan Kiivit seenior oma poja Jaan Kiiviti Tallinna piiskoplikus toomkirikus.

Jaan Kiiviti teenistuskäik oli kõige tihedamalt seotud Tallinna Püha Vaimu kogudusega, mida ta teenis 1964. aastast ühtekokku 30 aastat. 1994 – 2005 oli Jaan Kiivit EELK peapiiskop ja siirdus emerituuri käesoleva aasta 2. veebruaril.

1980. aastast peale osales Jaan Kiivit kirikuvalitsuse töös. Töövaldkond, millele ta truuks jäi surmani, oli kiriku välissuhete arendamine. Ta töötas kaasa Luterliku Maailmaliidu ja Euroopa protestantlike kirikute osaduskonna Leuenbergi Konkordia juhtorganites. Talle oli südamelähedane partnerkirikutega töö korraldamine. Tema ametiaega jäi ka Porvoo deklaratsiooni allakirjutamine 1996. aastal.

Aastatel 1978 – 94 töötas Jaan Kiivit usuteaduse instituudis praktilise teoloogia dotsendina ning lühikest aega instituudi kuraatorina ja rektorina, pooleli jäi kavandatud loengusari algaval akadeemilisel aastal. Ta osales Tartu ülikooli usuteaduskonna taasavamise töörühmas, oli ülikooli kuratooriumi liige.

Oma karjasekirjades, jutlustes ja kõnedes rõhutas ta rahvuslike ja usuliste juurte tähtsust, kutsus üles saama vaimselt täisealiseks, seadma kõrgeid eetilisi sihte, toetuma kõiges Jumalale. Jaan Kiivit on tõlkinud teoloogilist kirjandust kreeka, saksa ja soome keelest. 2000. aasta jaanuaris nägi trükivalgust tema jutluste kogu “Tõde teeb vabaks”.

Jaan Kiivit oli Eesti Vabariigi valitsuse ja EELK ühiskomisjoni kaasesimees aastatel 1995 – 2005. Ta pidas palvuse Eesti Kongressi avaistungil ja andis oma panuse Eesti iseseisvuse taastamisse.

Jaan Kiivit oli Helsingi ülikooli ja USA Suomi College’i (Finlandia University) audoktor. 2001. aastal autasustati Jaan Kiivitit Valgetähe II klassi teenetemärgiga, 2005. aastal autasustas Kaitseväe juhtaja teda eriteenete ristiga. Emerituuri siirdumisel andis EELK konsistoorium Jaan Kiivitile ustava teenimise eest EELK teenete Kuldristi.

Jaan Kiivit oli abielus, kolme tütre isa ja vanaisa neljale lapselapsele.

Peapiiskop emeeritus Jaan Kiiviti matusetalitus on neljapäeval, 8. IX k.a kell 12 Tallinna Kaarli kirikus.

Vabariigi Valitsus

Eesti Evangeelse Luterliku Kiriku Konsistoorium

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht