KAJA IRJAS 24. V 1958 – 8. IX 2007

 

Septembrikuu kaheksandal päeval lahkus jäädavalt Kaja Irjas – Eesti Muusika Infokeskuse direktor, vapper ja sooja südamega naine, kahe toreda tütre ema ja väga eriline inimene. Kaja Irjas lõpetas 1976. aastal klaveri erialal Tallinna muusikakeskkooli, õppis muusikateadust Leningradi konservatooriumis ja lõpetas muusikateadlasena cum laude 1982. aastal Tallinna Riikliku Konservatooriumi. Aastail 1981–85 oli ta Tallinna Riikliku Konservatooriumi muusikateaduse ja kompositsiooni kateedri laborant – sättis ja silus rõõmsa naeratuse ning südametarkusega üliõpilaste ning õppejõudude suhteid. Aastatel 1985–1995 töötas ta muusikatoimetajana Eesti Raadios, 1995–2000 Eesti Riikliku Sümfooniaorkestri juures ja 2000–2004 Eesti Kontserdis. Nendel ametikohtadel tuli tal Kaja üle kahe aastakümne tegelda muusikast ja muusikutest kõnelevate tekstidega: tegi raadiosaateid, koostas kavalehtede annotatsioone, toimetas muusikateemalisi kirjutisi ja raamatuid. Ise kirjutades või tekste toimetades ei püüdnud Kaja Irjas muusikast suuremaks saada – suurtele sõnadele ja keerulistele mõttekäikudele eelistas ta täpsust, selgust ja lihtsust.

2003. aastal sai Kaja Irjasest Eesti Muusika Infokeskuse direktor – ja EMIK sai uue hoo sisse. Laienes tööpõld ja avardusid väliskontaktid, sündis uus koduleht ja käima läks Kaja Irjas isiklik muusikaline misjonitöö, üle Eesti rändav koolikontsertide sari “Kodumaine viis”, mis viis eesti muusikat ka väikestesse maakoolidesse. Irjase eestvedamisel ilmutas EMIK terve hulga trükiseid, mis värskendavad teadmisi eesti muusika klassikutest, sealhulgas raamatud Gustav Ernesaksa, Cyrillus Kreegi, Hugo Lepnurme, Peeter Süda ja Eino Tambergi kohta. CD-le ja trükisõnasse on saanud eesti nüüdismuusika tutvustusi. Haigestumise tõttu jäi Kaja Irjase töölaual pooleli kolme muusikaraamatu kokkupanek ja toimetamine, ellu viimata jäi hulk lennukaid ideid. Töö eest Eesti Muusika Infokeskuse arendamisel tunnustas Eesti Kultuurkapitali helikunsti sihtkapital Kaja Irjast 2006. aastal aastapreemiaga. Samal aastal sai temast ka Heliloojate Liidu liige.

Kaja Irjas tegi tööd kirjasõnaga, aga tema kutsumuseks olid inimesed. Ta oli ideede generaator: ta algatas asju, viis inimesed kokku ja pani nad tegutsema ühise eesmärgi nimel. Ta sisendas optimismi ja tegutsemisjulgust. Tema juurde tuldi niisama muret kurtma ja nõu saama. Mõnigi kord, nagu muuseas ja mängeldes, lappis ta hingeliselt kokku need, kes olid natukene katki või eneseusu kaotanud. Kaja Irjas julges olla avatud – ja see on üks suuremaid julgusi inimelus, sest tähendab tavalisest suuremat võimalust haiget saada. Sellisena jõudis ta paljudele inimestele väga lähedale. Aga mis võib siin ilmas väärtuslikum olla? Seepärast, mõeldes temale tema liiga varasele lahkumisele, võivad teda tundnud inimesed kurbuseski rõõmsad olla ühe rikka, kirglikult ja põhjani elatud elu pärast.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht