Koolituse võit on keelejulgus

Maarja Toots, AEFi projektijuht

Avatud Eesti Fondi ja Briti Nõukogu algatus „Teeme koos” tõi 2010. aasta sügisel poolteiseks aastaks koos õppima ja tegutsema 30 huvilist eesti ja vene õppekeelega koolidest ning vabaühendustest. Tänavu kevadel lõppenud projekti kogemus näitab: kui koostöö aluseks on ühised huvid, saab keelest eelkõige tööriist, mitte eesmärk omaette. Algatuses osalenud eesti- ja venekeelsete koolide huvijuhid ja vabaühenduste aktivistid läbisid esmalt ühtse grupina koolituse kultuuritundlikkuse, kodanikuaktiivsuse ja projektijuhtimise teemal ning said seejärel võimaluse viia koostööst sündinud ideed projektidena ellu. Ettevõtmise eesmärk oli anda eri emakeelega eestimaalastele võimalus omavahel tuttavaks saada ja ergutada neid aktiivsemalt ühiskonnaelus osalema. Ühiselt läbitud koolituse suurim võit oli keelejulgus: kui esimestel kohtumistel tunnetasid napima eesti keele oskusega osalejad veel tugevat suhtlusbarjääri, siis teiste heatahtliku suhtumise toel kasvas järjest julgus konarustest ja vigadest hoolimata eesti keeles kõneleda. Ning teistpidi: kui eesti emakeelega osalejad kippusid algul kärsitusest vene keelele üle minema, siis edaspidi õpiti kaaslasi kuulama, neid mõistma ja eesti keeles väljendumisel abistama. Ehkki keeleoskust projekti raames ei testitud, võis koolitustel tehtud grupitöid ja esitlusi jälgides näha suhtlustasandi keeleoskuse pidevat paranemist.

Koolitusprogrammi järel osalejate poolt algatatud vene ja eesti õppekeelega koolide koostööprojektides suhtluskeele üle pikalt ei juureldud: õpilased rääkisid läbisegi eesti ja vene keeles ning kui sõnavarast puudu jäi, võeti appi ka inglise keel. Õpetajate sõnul piisas hirmude ja stereotüüpide kadumiseks paarist koos veedetud tunnist.

Ajal, mil vene õppekeelega koolid on üle minemas kakskeelsele õppele, jäi koolikeele-nimeline püssirohutünn selles projektis siiski plahvatamata. Programmis osalenud venekeelsete koolide õpetajate hoiakud ulatusid reformi toetamisest tõsiste hirmudeni vene kooli identiteedi kadumise pärast. Kuna aga programmi fookuses olid oskused ja koostöö, millest tõuseks ühist kasu nii eesti kui vene emakeelega osalejatele, jäi õppekeele küsimus vestlustes teisejärguliseks.

„Teeme koos” on lõppenud, kuid osalejate vahel tekkinud sõprussuhted kestavad. Programmi kokkuvõttekohtumisel esitleti juba ohtralt uusi koostööideid. Avatud Eesti Fond ja Briti Nõukogu lähitulevikus jätkuprojekti ei plaani, küll aga võib mudelit nii lõimumis- kui keeleõppevahendina julgelt teistelegi soovitada.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht