Kultuuriprojektide rahastamine Euroopa Liidus

Karla Agan, Eesti Kultuuri Kontaktpunkt

Kultuuriministeeriumi juures tegutsev Eesti Kultuuri Kontaktpunkt avaldas kogumiku ?Kultuuriprojektide rahastamine Euroopa Liidus?. Tohutu programmide ja projektide rägastik ajab kahtlemata enamikul kunstnikel ja kultuurikorraldajatel pea sassi. Juba üksnes Euroopa Liidus on programme, meetmeid, vahendeid ja fonde sadu, mistõttu oma ideedele rahalise katte leidmine on üsna vaevarikas ettevõtmine. Siiski on enesestmõistetav, et mida rohkem on programme ja rahalisi vahendeid, seda parem.

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Kultuurivaldkond on Euroopa Liidus eriti raskes seisus, kuna otsese kultuurisuunitlusega programme on vähe, tegelikult vaid üksikud. Ilmekalt illustreerib kultuurivaldkonna rahalisi võimalusi Euroopa Liidu eelarvejaotus, kus kultuurile, haridusele, spordile ja noortele on kokku määratud ca 1% EL kogueelarvest, samas läheb põllumajandusele ca 45%. Kui põllumajanduspoliitika on ELis riikideülene ja selle kujundamine toimib koostöö tulemusel, siis kultuur kui riigi identiteedi küsimus jääb iga riigi enda arendada. Poliitika puudumine toob aga paratamatult kaasa puudused finantseerimisvõimalustes.

Seega peab muusika-, teatri-, kirjanduse- või tantsuprojekti tegija uurima võimalusi, kuidas sobitada oma idee tehnoloogia-, turismi- jt valdkondade programmide raamesse. Targalt tegutsedes on kultuurile võimalik toetust saada ka keskkonnafondidest. Tuleb vaid olla leidlik. Sellistest ja paljudest teistest võimalustest ongi käesolevas kogumikus juttu.

Kogumik annab ülevaate kultuuri rollist ja kultuurialasest koostööst ning rahastamispõhimõtetest Euroopa Liidus. Käsitletud on eri programmide eesmärke, osalemistingimusi, projektidele esitatud nõudeid ning viiteid lisainfo saamiseks. Kogumiku koostamisel olid abiks vastavate programmide koordinaatorid Eestis. Tekste illustreerivad mitmed projektinäited, kus osalisteks ka Eesti organisatsioonid.

Trükise  elektroonilise versiooni leiate Eesti Kultuuri Kontaktpunkti kodulehelt: http://www.kul.ee/ccp

Kuna EL oma koostööprogrammide ja fondidega on pidevalt muutuv ja arenev kooslus, on plaanis kogumikku aastate lõikes uuendada. Raamat on mõeldud tasuta jagamiseks kõigile projektitegijatele ja asjahuvilistele, oma eksemplari saate Kultuuriministeeriumist (Suur-Karja 23, Tallinn).

Esimene omalaadne konkreetselt kultuurisektorile keskendunud materjal, on igati vajalik abimees Euroopa Liidu koostöö- ja rahastamisvõimalustes orienteerumisel.

 

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht