Lüüdia Vallimäe-Mark 10. I 1925 ? 15. X 2004

Eesti Kunstnike Liit, Tartu Kunstnike Liit,Tartu Kunstimuuseum, Kunstiühing Pallas

Lüüdia Vallimäe-Mark sündis keeleteadlase Julius Margi ning skulptor Kristine Mei perekonnas. Nende kodus olid sagedaseks külaliseks eesti intellektuaalid Gustav Suitsust esimeste pallaslasteni. Alustanud kunstiõpinguid sõjaaegses Pallase koolis Ado Vabbe, Elmar Kitse ja Aleksander Vardi käe all 1943 ? 44, jätkas ta Tartu Riiklikus Kunstiinstituudis 1944 ? 1949. Vallimäe-Mark omandas kunstihariduse, mille puhul hinnati kõrgelt tehnilist meisterlikkust, kunstiteose esteetilisi väärtusi ja kunstniku isikupärast käekirja. Aastatel 1949 ? 51 töötas ta Tartu ülikoolis laborandina ja 1952 ? 54 kunstifondi Tartu töökojas ning 1953 ? 73 kirjastustes mittekoosseisulise kunstnikuna. 1957. aastast on kunstnike liidu liige. Näitustel hakkas esinema 1956. aastast, isikunäitused on olnud Tartu kunstimuuseumis 1976. ja 1985. aastal, Tartu Küü galeriis 1993. ja 1995. aastal. Kooli lõpetamisele järgnenud repressiooniaastate kannatuste kiuste säilitas viimane pallaslaste põlvkond omavahelised sidemed, saades üksteiselt jõudu loometegevuseks ning otsides loogilisi edasiarendusi vägivaldselt katkestatud kunstiprotsessidele. Lüüdia Vallimäe-Mark suhtles tihedalt oma õpingukaaslastega, kellest nimekaim oli Ülo Sooster. Toonasesse Tartu sõpruskonda kuulusid veel Lembit Saarts, Valve Janov, Silvia Jõgever, Kaja Kärner, Valdur Ohakas, Henn Roode jt. 1960. aastal manifesteerisid nad oma modernistlikul kunstikeelel põhinevat loomingut legendaarsel Tartu 8. keskkooli näitusel.

Lüüdia Vallimäe-Mark on viljelenud port­reed, akti- ja maastikumaali, figuraalkompositsioone, linnavaateid, sürrealismisugemetega maali ning hilisemal loomeperioodil abstraktsioone. Mitmed kriitikud on Vallimäe-Margi maalilaadi kirjeldades tõmmanud paralleele renessansskunstnike loomingu värviharmoonia ning tehnilise virtuooslikkusega, klassikalise vormiselguse ja tasakaaluka kompositsiooniga. Hinnatud on kunstniku tundlikku koloriiditaju ja maalipeenust, romantilist maailmavaadet ning lüürilist loodustaju.

Lüüdia Vallimäe-Margi loomingu ühe silmapaistva osa moodustavad lasteraamatute illustratsioonid, milles avaldub kunstniku lüüriline maailmataju ja varjundirikas värvikäsitlus: pildid vendade Grimmide ?Lumeeidele?, Ellen Niidu ?Midrimaale?, Fr. R. Kreutzwaldi ?Kullaketrajatele?, J. Kunderi raamatule ?Suur Peeter ja Väike Peeter? on olnud unustamatuteks kaaslasteks mitme põlvkonna lastele.

Lüüdia Vallimäe-Margi tundlik loojanatuur säilitas eluraskustele vaatamata sooja ja elujaatava suhte maailmaga, mida ta oma loomingu kaudu jagas meie kõigiga.

 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht