LAINE METS 22. XII 1921 – 28. IV 2007

 

Lahkunud on pianist ja klaveripedagoog, kes põlistas oma loomingus seda kirgastunud tunnet, mida ta oli ise kogenud kõige raskemates saatuse katsumustes, toetudes lihtsale, heale... Laine Mets sündis 22. detsembril 1921. aastal Annikveres kooliõpetajate peres. Tallinna konservatooriumi lõpetas ta 1944 Erika Franzi klassis, aastatel 1945–1948 täiendas ennast Leningradi konservatooriumis professor Golubovskaja juures. Ta õppis ka Anna Klasi käe all 1948–1950 ja Moskvas Gnessinite-nimelise muusikapedagoogilise instituudi aspirantuuris professor Gutmani juhendamisel 1950–1953, kaitstes dissertatsiooni, kunstiteaduste kandidaadi kraadi sai ta 1954. aastal.

Järgnes pikk ja viljakas töö nii interpreedi kui klaveriõppejõuna, hiljem ka klaverikateedri juhatajana (1974–1987) Tallinna konservatooriumis, aastast 1981 oli ta professor ja 1994 emeriitprofessor.

Interpreedina tõmbas Laine Mets endale avalikkuse tähelepanu juba esimestel sõjajärgsetel aastatel, esinedes nii ansamblisti kui solistina. 1948. aastal andis ta esimese soolokontserdi, millele järgnesid peaaegu igal aastal klaveriõhtud uue kavaga, lisaks ka klaverikontsertide esitamine sümfooniaorkestriga. Teda kui interpreeti iseloomustas omadus lõpuni minna iga teose sisu lahtimõtestamisel, sügav musikaalsus, varjunditerikas kõla ja ettekande siirus.

Laine Metsa mitmekülgses repertuaaris, mis ulatus klavessinistidest (Couperin, Scarlatti, Bach) kaasajani (Bartók, Messiaen), kuulus eriline koht eesti klaverimuusikale (Tobias, Lemba, Eller, Mägi, Tubin).

Hindamatu väärtusega on Laine Metsa pedagoogitöö. Õpilastelt püüdis ta kätte saada kõike seda, mida väärtustas ise interpreedina, hindas eelkõige muusika emotsionaalse mõistmise võimet ja eneseväljenduse siirust, eelistas diskreetsemat esituslaadi emotsionaalsele ülepakkumisele ja välisele efektile, oli väga nõudlik kõla kvaliteedi suhtes.

Professor Laine Mets oli silmapaistev loovisiksus, kes on jätnud sügava jälje eesti klaverikultuuri ja andnud rea säravaid pedagooge ning silmapaistvalt kõrge mainega rahvusvaheliselt tunnustatud pianiste, kes viivad edasi oma õpetaja põhimõtteid ja tõekspidamisi.

 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht