MARIO LUZI (1914 ? 2005)

Maarja Kangro

Veebruari viimasel päeval suri oma kodus Firenzes viimane hermeetik, 20. sajandi itaalia luule vaieldamatu suurkuju Mario Luzi. Itaallased on Luzit seitse korda Nobeli preemiale esitanud, tema loomingut on tõlgitud enamikku euroopa keeltest. Luzi alustas tõsise hermeetikuna, 1935. aastal ilmunud esikkogu ?La barca / Paat? koondab endas emblemaatilist, kohati ehk hämarat ja maneerlikkugi luulet. Edaspidine liikumine kulges üha nõtkema ja vabama väljenduse suunas, jõudes tippsaavutusteni näiteks kogudes ?Primizie del deserto / Kõrbe esmaviljad? (1952), ?Nel magma / Magmas? (1965) ja ?Al fuoco della controversia / Lahkheli tulel? (1978). On ka kriitikuid, kelle arvates avaldub kõige ehedam ja läbitunnetatum Luzi alles 80ndate keskel, kui poeet oli juba üle 70 aasta vana; intellektuaalselt aktiivseks jäi Luzi oma pika elu lõpuni.

Väga vormitundliku Luzi üheks suureks imetlusobjektiks oli Mallarmé; tema oma kujundikeelt ja paljude luuletuste mitmehäälset ülesehitust on võrreldud näiteks T. S. Eliotiga. Kolleeg ja kriitik Franco Fortini on Luzi hoiakut iseloomustanud kui ?veendumust universumi hingelises olemuses?. Luzi ise on öelnud, et universumiga ühes rütmis hingamiseks tuleb lisaks olemise/saamise hingusele ära tabada ka hävinguhingus.

Veel kuu aja eest õnnestus Luzil tekitada kenake meediaskandaal, kui ta võrdles ühes intervjuus Berlusconit Mussoliniga. Terava pilguga luuletaja leidis sarnaseid jooni kaamerastatiiviga vastu pead saanud Berlusconi märtrikäitumises ning viisis, kuidas duce omal ajal atentaadi järel ringi käis, plaaster kriimustatud nina peal. Ehkki parempoolsed valitsuse liikmed tahtsid Luzilt seepeale ta eluaegse senaatori tiitli ära võtta, kujunes Luzi surmast riikliku tähtsusega sündmus: Itaaliale kuulutas Luzi lahkumisest esmalt Firenze linnapea ning seejärel parlament.

Pakun siinkohal välja paavsti lemmikluuletaja loomingu paganlikud tõlked.

 

 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht