Pealelend

J. R.

 

Ainiki Väljataga, autorihüvituse fondi perenaine, käes on taas autorihüvituse nõutamise aeg. Kas protseduurid on möödunud aastaga võrreldes ka kuidagi muutunud?

Aeg on tõesti käes, avalduste esitamise tähtaeg on 15. aprill. Protseduur on tehnilises plaanis sama: avaldusi saab esitada paberil käsitsi täidetuna või meie elektroonilise taotlusvormeli abil. Mõlemad variandid on kättesaadavad Autorihüvitusfondi kodulehel internetis aadressil www.ahf.ee ja muidugi ka meie kontoris. Sisulises plaanis on muutunud teksti ja kunstilise vormi autorite hüvituse osakaal. Ühe laenutuse hüvitus jaguneb raamatu teksti ja kunstilise vormi autorite (kujundaja, illustraator) vahel. Eelmisel aastal  kehtis selle kohta viieastmeline süsteem. Sellest aastast on alles kolm kategooriat. Teoste puhul, mille kujunduse või illustratsioonide osakaal on alla poole teosest, arvestatakse 90% hüvitusühikust teksti ja 10% kunstilise vormi autorile. Rohkelt illustreeritud teoste jaoks on kaks kategooriat, kus hüvitus jaguneb teksti autori ja illustraatori vahel kas pooleks või peamiselt piltidest koosnevate raamatute puhul 80% kunstnikule ja 20% teksti autorile. Kui need etteantud suurusjärgud autoritele ei sobi, võivad nad alati esitada ühise avalduse teistsuguste koefitsientide rakendamiseks. Uus on veel see, et teoste eest, mille sama kategooria autoreid (nt teksti autoreid, koostajaid, kunstnikke jne) on rohkem kui 5, selle kategooria autoritele tasu ei arvestata. Näiteks kui kogumikus on 10 autorit ja 1 kujundaja, saab selle eest hüvitust ainult kujundaja.

Mida peab tegema autor, kes kord on juba avalduse kirjutanud?

15. aprilliks kirjalikult teatama oma uutest teostest. Selleks saab kasutada avalduse lisade vorme, elektroonilist varianti või võib ka vabas vormis kirjutada, peaasi et kogu info oleks olemas: autori nimi, mis tüüpi autor, mitu autorit, teose nimi, ilmumisaasta, väljaandja ja ISBN. Ja kujunduse või illustratsioonide maht, ka teksti autorite puhul. Kõik avaldused ja lisad peavad laekuma originaalallkirjaga, olgu käsitsi täidetud või meie elektroonilisest formaadist välja trükitud. Digiallkiri on ka muidugi teretulnud.

Millisest summast me sel aastal kõneleme, kas on mingi vahe läinud aastal jaotatud rahaga?

Eelmisel aastal jaotasime miljon krooni, sel aastal kaks. Jätkame ikka nii, et kogu raha jaotatakse avalduse esitajate vahel ära ja neile, kes avaldust ei esita, midagi tallele ei panda. Nii et kindlasti tasub avaldus teha. Esiteks pole see üldse nii keeruline ja teiseks ? kord esitatud avaldus kehtib nüüd ja edaspidi, tarvis ainult igal aastal uued teosed teatada ja ülejäänu eest kannab hoolt meie andmebaas. Ja nagu ikka ? olen rõõmuga valmis taotlemisel abistama ja nõustama. Autorihüvitusfondi kontor asub Tallinnas Roosikrantsi tänav 6 ja on avatud tööpäeviti kell 10 ? 15. Telefon 6313 477, e-post ahf@ahf.ee.

Tänan!

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht