Raamatud

 

Jaan Vares KAHE PEAGA JAANUS

Eesti Kunstiakadeemia ehk tollase nimega Eesti Riikliku Kunstiinstituudi (ERKI) kõige pikemaajalise rektori Jaan Varese mälestusteraamat. Jaan Varese käes ei ole mitte ainult rektoriameti kestusrekord – ta oli rektor 30 aastat, vaid nii noorelt, kui tema, ei ole keegi teine kunsti kõrgkooli juhtima jäänud, seda iseäranis Nõukogude Liidus, kus juhtivad kohad tuli ikka aastatega välja teenida. Jaan Vares oli ainult 31aastane, kui ta selle ameti Friedrich Lehelt üle võttis. Kuigi mälestusteraamatu suurima osa võtavad enda alla kunstiinstituudiga seonduvad juhtumised, on see isikukeskne raamat, lisandus meie viimase aja populaarseimale, autobiograafilisele žanrile. Ja igati tore lisandus, sest Jaan Vares on ladusa ja täpse ütlemisega kirjamees, kes oskab isiklikke elamusi istutada laiemasse plaani. Väljaande kõige väärtuslikum osa on vaieldamatult rikkalik fotomaterjal. Kujundanud Rein Seppius, toimetanud Anne Velliste. Eesti Kunstiakadeemia, 2008. 275 lk.

 

ANATOLI BELKIN. EBAOBJEKTIIVSUS

Nii eesti- kui ka venekeelsete tekstidega varustatud Peterburi kunstniku Narva näituse puhuks välja antud kataloog on tähelepanuväärne eelkõige asjaolu tõttu, et selle taga on eraettevõtmine SA Narva Näitused, kes oli muide ka Narva linnuses näituse korraldaja. Ja mis peaasi, Belkini kataloog ei pidanud jääma ainukeseks, vaid sellest peaks kujunema Narva näituste publikatsioonide seeria. Anatoli Belkin on huvitav kunstnik: ta on hinnatud nii Peterburis kui ka mujal. Aleksandr Borovski eessõna annab igati ülevaatliku ja analüüsiva pildi kunstniku loomingust. Seetõttu pole ta vale valik Narva Näituste kataloogi avalöögiks. Jääb ainult loota, et oma ammu oodatud monograafilise kataloogi saab ka mõni Narva kunstnik. Ja siis mõni Tallinnas, Tartus, Pärnus või Viljandis tegutsev kunstnik. Ja siis New Yorgi või Berliini oma. Peaasi, et säiliks nii väljaande kvaliteet, seda nii vormis kui sisus. Projekti koordinaatorid olid Aleksandr Moissejev (Eesti) ja Valeri Belõi (Venemaa), fotode autor on Vladimir Anferov, kujundanud Aleksandr Horejev ja Marina Kesler. Projekti on toetanud Narva linnavalitsus, EV siseministeerium, Ettevõtluse Arendamise Sihtasutus. SA Narva Näitused, 2008. 127 lk. 

 

UUS LAINE

Neljast vihikust koosnev XXI sajandi Eesti kunstnike kogumik ei ole pelgalt 2007. aasta kevadel Tallinna Kunstihoones peetud Anders Härmi ja Hanno Soansi kureeritud noorte kunstnike näituse „Uus laine” kataloog. See on nii kataloog (kuraatorite eessõna, annotatsioonide ja reproduktsioonidega tööde nimestik), ajalehtedes ilmunud näituse kriitika, uut kunstnike põlvkonda käsitlevad esseed kui ka näituse avamise dokumentatsioon. Kuna avamine sattus kokku aprillisündmustega, siis oli Kunstihoone Vabaduse väljakul tahes-tahtmata sündmuste keskel. Jaan Klõšeiko fotomaterjal toob väga hästi välja noorte kunstnike sotsiaalsusele pürgivate tööde, elitaarse galeriiõhustiku ja tänavarahutuste kontrasti. Kuid seda kogumikku ei tee eriliseks mitte ainult koostajate, näituse kuraatorite tekstide ja piltide valik, vaid eelkõige Indrek Sirkeli kujundus. Sirkel ei ole piirdunud mitte ainult huvitava layout’i ja kirjatüübi, vaid on iga vihiku tarvis leidnud spetsiaalse paberi. See on kogumik nii lugemiseks, vaatamiseks kui ka kompamiseks. Hõlpsamaks kasutamiseks on eesti- ja ingliskeelsed variandid lahus hoitud. Tallinna Kunstihoone Fond, 2008. 168 lk.

 

VABADUSE VÄLJAK

Eesti Kunstnike Liidu 8. aastanäituse kataloog. Kuna näitus avati Eesti Vabariigi 90. sünnipäeva paiku (küll kolm päeva hiljem, 27. veebruaril), siis puudutasid nii näituse teema kui ka enamik töid, kas siis otsesemalt või kaudsemalt, kriitilisemalt või harda austusega meie riigi iseseisvust, rahvust (rahvuslikkust), ajalugu, tänast päeva. Ka kataloogi kujunduses on vastav: sinine, must ja valge läbib kogu klassikalist kujundust. Sisuliselt võtab nii näituse (aga ka laiemalt praeguse kunstiseisu) kokku näituse kuraatori Heie Treieri tekst. Kunstiajaloolise dokumendina on selle kataloogi (ja kõigi ülevaatenäituste kataloogide) väljaandmine igati õigustatud. Koostanud-toimetanud Elin Kard, kujundanud Maris Lindoja. Eesti Kunstnike Liit, 2008. 87 lk.

 

 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht