Raamatututvustus

 

Piia Ehasalu ROOTSIAEGNE MAALIKUNST TALLINNAS 1561–1710. PRODUKTSIOON JA RETSEPTSIOONPia Ehasalu monograafia on nn uue kunstiajaloo vaimus uurimus, kus keskendutakse teoste loomise sotsio-kultuurilisele kontekstile, vaadeldakse maalikunsti selle toimimispaikades, oma keskkonnas. See kõik määratleb tollase kunsti tähendusraamistiku. Mahukale arhiiviandmestikule toetudes selgitab autor ka kunstikogumise traditsioonide kujunemist ning annab tollaste kunstnike, tsunftimaalijate ja portretistide tööde ülevaate. Sama raamatuga kaitses Ehasalu edukalt kunstiteaduse doktori kraadi ning selle eest pälvis ta ka tänavuse Ervin Pütsepa preemia, Eesti ühe mainekama kunstiajaloo ja -teaduse preemia.  Ehasalu monograafia on EKA  „Dissertationes Academiae Artium Estoniae” sarja teine raamat, esimene oli Heie Treieri doktoritöö. Doktoritööd juhendas Krista Kodres, raamatu on kujundanud Jüri Kaarma, keeleliselt toimetanud Leeni Silk. Eesti Kunstiakadeemia Kunstiteaduste Instituut, 2007. 389 lk. KAIDO OLEEesti praeguse aja üks irriteerivamaid maalikunstnikke ning -õpetajaid, EKA maaliosakonna juhataja Kaido Ole on vaieldamatult väärt nii esinduslikku raamatut. Kõvakaanelise väljaande pildiline materjal algab 1990ndate algusega ja jõuab kunstniku viimaste töödeni. Tekstilise osa moodustab kahe sõbra Eero Epneri ja Kaido Ole pikk ja põhjalik vestlus Kaido Ole kunsti ja elu üle, mis, just nii, nagu sellisele esinduslikule väljaandele kohane, hõlmab avaramalt praegust kunsti, loomispõhimõtteid, vastuvõtmise kriteeriume.  Igati vajalik ja väärt lisand meie viimase aja kunstniku monograafilistele käsitlustele. Toimetanud Eero Epner, kujundanud Andres Tali, keeleliselt toimetanud Luule Epner. Eesti Kunstiakadeemia, 2007. 225 lk.

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

AUGUST KÜNNAPUNoore kunstniku loomingu esimene ülevaatlik kataloog, mis annab adekvaatse pildi tema maalidest nii visuaalses kui ka tekstilises mõttes.  Eesti noore kunstiteadlase Elnara Taidre ja inglase Harry Pye eessõna esitavad vaate väljastpoolt, Pye intervjuu ning Künnapu enda lühikesed, selged seisukohad seestpoolt. Kõige varajasema maali repro on 1999. aastast, viimased kunstniku Vaala galeriis väljapanekult kuu aega tagasi. Koostanud August Künnapu, kujundanud Angelika Schneider, keeleliselt toimetanud Tiina Randviir. Epifanio, 2007. 143 lk.

Leo RohlinEESTI KERAAMIKA AJAST AEGAVanamoodsas laadis fakti-, nimerohke ning peamiselt tehnikakeskne keraamika ajalugu, keraamika grand old man’i kirjutatuna äärmiselt vajalik käsiraamat, mille põhjal on märksa hõlpsam kirjutada meie tarbekunsti interdistsiplinaarset ajalugu. Kuid pelgalt tehnikakeskseks seda monograafiat ka pidada ei saa, sest täpse ja tundliku sõnaga Leo Rohlin on leidnud iga aastakümne keraamika ja keraamikute enamiku iseloomustamiseks õige viisi. Monograafia illustratsioonide hulk annab välja arhiivi mõõdu.  Kujundanud Irina Tammis, retsenseerinud Inge Teder, toimetanud Helin Puksand ja Eva Näripea. Eesti Kunstiakadeemia, 2007. 351 lk.

 

 

 

 

 

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht