Tähelepanu – Emakeele Seltsi keeleviktoriin!

Koostanud PEEP NEMVALTS

 

 1. Missugustes teadustes asutati Eestis viis esimest terminikomisjoni ja millal üllitati nende esimesed oskussõnastikud?
 2. Milline oli eesti teaduse peamine mõjukeel kuni 1940. aastani?
 3. Milliseis kehtivais Eesti riiklikes arengukavades pööratakse tähelepanu eestikeelsele teadusele ja kõrgharidusele? Kuidas?
 4. Milline on võõrtermini tolerants mõistesisu ja millist mõistet tähistab termin tolerantsus? Millisel alal ja mis tähenduses kasutatakse üht ning kuidas teist terminit? Kumb neist vastab eesti üldkeele sõnadele sallivus, leplikkus?
 5. Kui mitmes eri tähenduses on tarvitatud terminit terminoloogia? Millist mõistesisu neist mitmest märgib see oskussõna kõige täpsemalt?

 

Vastused palume saata Emakeele Seltsi e-posti aadressil es@eki.ee 5. jaanuariks 2015. Võitjatele auhinnad!

 

 1. IX 2014 Keele Infolehes ilmunud keeleviktoriini vastused.
 2. Sõna meede autor on Johannes Aavik ning selle ristiisaks võib nimetada Jaan Krossi.
 3. Euroopa Liidus on 24 ametlikku keelt, sh eesti keel.
 4. Euroopa Liidu määrused on Eesti kodanike suhtes otsekohalduvad: neid ei ole vaja liikmesriigi õigusaktidesse ümber kirjutada, sest need on vastuvõtmise korral liikmesriikidele siduvad.
 5. Sõnaühend ühenduse õigustik (autor Andres Aule) sai eesti keeles laiemalt tuntuks 2002. aasta sõnavõistlusega.
 6. Euroopa Liidu mitmekeelsuse põhimõtte kohaselt on kõik ametlikud keeled võrdselt tähtsad. ELi kodanikel on õigus pöörduda ELi institutsioonide poole ELi mis tahes ametlikus keeles ning saada vastus samas keeles. Kõik ELi määrused ja muud seadusandlusega seotud dokumendid avaldatakse kõigis ametlikes keeltes. Kõigil ELi kodanikel peab olema võimalus lugeda enda kohta käivaid õigusakte oma riigi keeles. Euroopa Parlamendis on kodanike valitud esindajatel õigus rääkida ELi mis tahes ametlikus keeles. Ühtlasi tähendab mitmekeelsus nii üksikisiku mitme keele kasutamise oskust kui ka keelekogukondade kooseksisteerimist samas geograafilises piirkonnas.

Loosiõnn naeratas Tiina Intalile, Toomas Tõnissoole ja Kaidi Kuškisele.

Palju õnne! Emakeele Selts võtab võitjatega ühendust.

 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht