VASTAB Helin Puksand, TLÜ doktorant

Aili Künstler

Millise meediaga haakuvad Eesti teismelised? 2008. aastal viidi läbi HTM-TLÜ lepinguline uurimus lugemuse kohta, selles osales 914 õpilast 9. ja 11. klassist üle Eesti. Tulemuste järgi võib öelda, Eesti teismelised on kõigesööjad: nad vaatavad televiisorit, uurivad Interneti-tekste kui ka loevad paberil ajalehti  ajakirju. Vahest raadio on noorte seas kõige vähem populaarne – kui seda üldse kuulatakse, siis pigem selliseid raadiokanaleid, mis pakuvad rohkelt muusikat. Meediatekstide kohta võib öelda, et kui veebi- ja paberlehti loetakse peaaegu võrdselt, siis ajakirjadest eelistatakse seni veel paberväljaandeid. Võib-olla on üks põhjusi see, et ajakirjade veebilehtedelt ei saa lugeda tervikartikleid ja seetõttu loetaksegi  meelsamini paberajakirja. Tegelikult ei ole Eesti õpilased oma meediakäitumiselt kuidagi erilised, samasuguste tulemusteni on jõutud ka näiteks Soomes.   

Missuguseid tekste otsitakse-loetakse arvutis?

Suurem osa teismelisi loeb arvutis ikka oma MSNi tekste. MSNist on saanud noorte jaoks hõlpsaim suhtlemisvahend – kiire ja ökonoomne. Osa teismelistest ei saa muide arugi, et ka siin on tegemist lugemisega, kuna veerand küsitluses osalenud poistest arvab, et nad loevad arvutis üsna vähe, kuigi  suhtlevad MSNi teel pidevalt oma sõpradega. Järgmisel kohal on juba uudised, mida loetakse nii ajalehtede kodulehtedelt kui ka spetsiaalsetelt uudiste lehekülgedelt, näiteks Delfist. Kolmanda koha on võtnud aga noori ennast huvitavad tekstid, enamasti tekstid huvialade kohta. Sellele järgneb e-kirjade lugemine. Kooliga seotud materjale loetakse aga suhteliselt vähe: vaid veidi üle 10% õpilastest  otsib materjali oma koolitööde jaoks. Ilmselt tasub siin õpetajatel mõelda, kuidas kasutada õpilaste suurt arvutilembust õpihuvi tõstmiseks. Tean ka õpetajat, kes on oma õpilaste arvutiarmastust ära kasutanud: aasta alguses on ta kokku kogunud oma klassi õpilaste MSNi-aadressid ja kõik oma klassi uudised, tunniplaanimuutused jne kirjutab klassijuhataja oma MSNi isiklikku teatesse, mis jõuab kiiresti õpilasteni.   

Millised veebilehed on populaarsemad? Kuidas näeb välja teismeliste ajalehtede ja ajakirjade edetabel?

Kõige populaarsem on noorte seas www. orkut.com, mida kasutab umbes kaks kolmandikku noortest kõige sagedamini. Sellele  järgneb www.ekool.ee, kuid seda külastab vaid veerand. Järgmistena tulevad Delfi, Google, Rate, Hot ja Youtube. Muidugi, küsitluse viisin läbi aastal 2008, tänaseks võib pilt olla veidi teistsugune.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht