VASTAB Peeter Vihalemm, emeriitprofessor

Aili Künstler

Suvest saadik on arutatud uue keeleseaduse, avalikkuses eriti innukalt ajakirjanduskeelt ähvardanud normeerimise üle. Taasasutamisel on Eesti Akadeemiline Ajakirjanduse Selts. Kas seltsi liikmed on juba esitanud oma arvamuse keeleseaduse ajakirjanduskeelt käsitleva osa kohta? Milline on teie arvamus?  Kas keeleseadusega peaks meediakeelt kuidagi reguleerima? Seltsi liikmed selle üle veel arutanud ei ole. Meil on olnud ka alles üks koosolek 20. novembril (vt htpp://mail.jrnl.ut.ee/akad_ selts). Aga küllap see jutuks tuleb, sest minu mulje järgi on see paljudel südamel. Minu arvamus on üsna kindel, et seadusega keelekasutust reguleerida ei saa ning ei tohiks mitte püüdagi. Küll aga vajab ajakirjanduskeel  kriitilist analüüsi ja pidevat avalikku tähelepanu. Mulle tundub ka, et eesti kirjakeel vajab kindlamaid õigekirjareegleid, nagu need olid kasutusel aastakümneid. 

Seltsi põhikirja projektis otseselt keelestiiliküsimusi  mainitud pole. Punktis 1.3 nimetatakse, et seltsi eesmärk on „ühendada akadeemilise haridusega ajakirjanike, uurijate, üliõpilaste ja teiste huviliste püüdlusi, elavdada ajakirjandusalast haridust, enesetäiendamist ja uurimistööd”. Milles täpsemalt peaksid seisnema need püüdlused, haridus ja enesetäiendamine?

Meil on vähe avalikku ja asjatundlikku arutelu ajakirjanduse olukorra ja arengu üle.  Puudub ka vastav foorum, kogu meediavaldkonnas ei ole ühtegi erialast väljaannet, mis paljudel aladel edukalt toimivad. Eestis ilmub ligemale sada erialaajakirja, aastaraamatud peale selle. Professionaalse avalikkuse järele on minu meelest eesti ajakirjanduses suur vajadus, see aitaks paremini vastu seista kommertsialiseerumisele ning aitaks kaasa eneserefleksioonile, mis tõuseb tänapäeva maailmas üha tähtsamaks. Ajakirjandus selle  sõna täpsemas tähenduses on kommertsiaalsete ja mõjustada püüdvate meediatoodete järjest tugevneva surve all, taandub meelelahutuse, reklaami ja suhtekorralduse ees. Ma ei arva, et meie tagasihoidlik selts siin midagi suurt korda saata suudab, aga midagi ehk siiski. Praegu on kujuteldav erialase arutelu elavdamine küll üksnes lootus, tegevuse taastamine on alles algusjärgus.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht