VELLO JÜRNA 1. XII 1959 – 12. VI 2007

 

Rahvusooper Estonia teatab sügava kurbusega, et 12. juunil lahkus meie seast Vello Jürna. Tema tundlik ja lüüriline tenorihääl on vaikinud ootamatult ja igaveseks ülekohtuselt noores eas, kui veel palju plaane ootas teokstegemist. Vello Jürna sündis Väike-Maarjas 1. detsembril 1959. aastal kooliõpetaja perekonnas. Väike-Maarja keskkoolis alanud koolitee jätkus G. Otsa nimelises Tallinna muusikakoolis, kus tema õpetaja, RAMi solist Raimond Alango kutsus ta meeskoori laulma. 1987. aastal suundus Jürna tööle Estonia teatri ooperikoori, kust kaks aastat hiljem kasvas juba solistiks.

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Kõrghariduse lauljana omandas ta aastail 1985–1991 Tallinna konservatooriumis, õppides algul Hendrik Krummi ja seejärel Ivo Kuuse juures. Ühtlasi täiendas ta end Itaalias Carlo Bergonzi juures Accademia Verdiana’s. Ta võitis I auhinna Eesti lauljate võistlusel (1989), publiku auhinna Violetti-Valsesia konkursil (1992) ning oli Pavarotti-nimelise võistluse finalist Modenas (1991).

Estonia solistina laulis Vello Jürna üle 30 ooperirolli. Meeldejäävaks kujunesid tema Alfredo, Radames, Rodolfo, Don José ja paljud teised nõudlikud rollid. Lisaks esinemistele Estonias ja Vanemuises laulis ta Stockholmi Kuninglikus Ooperis, Norra ja Läti Rahvusooperis, Göteborgi ja Oulu ooperiteatrites ja mujal. Ta pidas oluliseks ka esinemist paljudes Eesti kirikutes ja kammersaalides ning oli oma kodukandi patrioot. Lauljatöö kõrval algatas ta muusikahariduslikke ettevõtmisi, et võimalikult paljudel aidata nautida muusikast osasaamise rõõmu.

Vello Jürna viimaseks mahukamaks rolliks jäi maalikunstnik Cavaradossi ooperis “Tosca”. See roll oli Vellole südamelähedane, oma tundliku loomusega tajus ta hingesugulust Puccini kangelasega. Töökuse ja muusikaarmastuse toel kasvas ta rahvusooperi solistiks, kuid jäi alati ka selleks lihtsaks eesti maapoisiks, kes saab lauluviisi ümisedes vajadusel kõigi töödega hakkama.

Rahvusooper Estonia pere leinab varalahkunud andekat kolleegi ja avaldab kaastunnet Vello Jürna omastele. Vello tähelepanelikkus ja inimlik soojus ning teda saatnud elurõõm jäävad alatiseks meie südamesse.

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht