2.-3. augustil toimuvad Lätis Liivi rahvamaja 80 aastase sünnipäeva pidustused

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Liivimaal, Lätis tähistatakse 2. augustil Liivi kultuuri päeva ja Liivi rahvamaja 80. juubelit.  3. augustil toimub iga-aastane Liivi festival “Maja. Töö. Õnn.” Sündmused toimuvad Irēs (läti keeles Mazirbē).

Liivi kultuuripäeva ning Liivi rahvamaja 80. juubelit külastab ka EV kultuuriminister Tõnis Lukas, Eesti suursaadik Lätis Arti Hilpus ning kultuuriministri nõunik Margus Kasterpalu. Päeva raames toimub ka seminar ning minister tutvub liivi kultuuri ja rahvamaja tegevusega.
MTÜ Fenno-Ugria Asutust esindab sündmusel nõunik Jaak Prozes.
Liivi kultuuripäeva programm koosneb loengutest ja aruteludest liivi kaasaegse kultuuriruumi – keele, kirjanduse, kunsti ja muusika – arengutest. Arutelusid juhivad Liivi instituudi liikmed ning Tartu Ülikooli kultuuriloo uurijad ja keeleteadlased. Sündmused on osa Läti sajanda sünnipäeva üritustest, kuid nende eesmärk on teadvustada liivi väärtusi ja olulisust Läti kultuuris ja ühiskonnas, neid kaitsta ja hoida.

Mazirbē Liivi rahvamaja tähistab sel aastal oma 80. juubelit. Rahvamaja ehitati Eesti, Läti, Soome ja Ungari riigi rahadega liivi rahvale.
6. augustil 1939 Irēs toimunud rahvamaja avatseremoonial osales enam kui tuhat pealtvaatajat. Näidati Martin Ziverti näidendit “Tīreļpurvs” (läti keeles) ja Alexis Kiwi näidendit “Öö ja päev” (liivi keeles).

Selleaastase liivi kultuuripäeva lõpus, 2. augustil kell 19 on võimalik vaadata Eesti ja Läti koostöös valminud etendust “Esimene, kes lahkus” – ainulaadne sündmus liivi kogukonna elus.
Etenduse kohta saab lähemalt lugeda siin.

3. augustil algab iga-aastane liivi pidu jumalateenistusega Mazirbē luteri kirikus, millele järgnevad peokõned ning teatrietendus Liivi rahvamajas. Seejärel viib esinejate ja külaliste rongkäik kõik mere äärde, kus merre asetatakse sümboolne tammepärg.
Samas tähistatakse ka Liivi kultuurikeskuse 25. aastapäeva. Kõigil Liivi kultuurikeskuse liikmetel on võimalik kohtuda Liivi keskuse saalis, kus R. Blumberg esitleb oma peatselt ilmuvat raamatut.
Mazirbēs toimuvat festivali külastab ka helilooja Madars Kalniņš ning meeskoor “Dziedonis” esitab laulutsükli “Merelaulud”. Helilooja Raimond Tigula juhatusel kantakse vahetult enne päikeseloojangut ette teos “Kuuvalguse heli joonistused” , millele järgneb mererannas suurejooneline liivi tulering.

Üritus toimub Läti Kultuurkapitali sihtprogrammi “Läti -100” toel.
Lähemalt saab sündmusest lugeda siin.

Lugege lähemalt Liivi rahvamaja avamisest Jaak Prozese artiklist, mis ilmus 29.08.2009 ajalehes SIRP.

 

 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht