Ado Lill “Modell” Vaal galeriis

Ado Lille näitus “Modell” on Vaal galeriis avatud 9. aprillist kuni 9. maini.

Kõhklev vaim pole kunagi kujutanud endast ohtu.
Tema vägivald on suunatud ainult iseenda vastu.
E.M Cioran “Lagunemise lühikursus”

A. Lill "Modell X" segatehnika, lõuend

A. Lill “Modell X” segatehnika, lõuend

Käesolevaks ajaks on Ado Lille maaliloomingus toimunud figuratiivsest pöördest möödunud kümmekond aastat. Varasemalt oli maalikunstnik Lill tuntud peamisest abstraktse maalijana, kelle loomingu tunnuseks on peetud erakordset värvikäsitlust. 2000. aastatel alanud liikumist abstraktsuselt figuratiivsusele esitles esmakordelt ülevaateliselt Harry Liivranna kureeritud isikunäitus Tallinna Kunstihoones 2007. aastal. Lille kunstnikukäekiri on ka sestpeale olnud pidevas arengus ning nüüd, kaheksa aastat pärast Kunstihoone näitust, avaneb vaatajal taas võimalus vaadelda lähemalt kunstniku loomingu progressi. Vaal galerii näitusel “Modell” kohtuvad Ado Lille abstrakse perioodi monumentaalsed teosed tema viimase paari aasta figuraalmaalidega.

Lille värvikäsitlus on mahuline. Plastliivaga segatud värvi kannab ta spaatliga lõuendile kihtide kaupa, ekspressiivsust suurendavad pildipinda tehtud kraaped ja lõuenditükid. Alates 1980ndate aastate algusest kasutab Lill õlivärvide asemel erksamaid akrüülvärve. Ent tavalistestki akrüülvärvidest on talle jäänud väheks ja seepärast on ta alates 2000ndate aastate teisest poolest asendanud need eriti erksate neoonakrüülvärvidega.

Kõige huvitavam on aga tema suhtumine tulemusse. Vahel ei halasta Lill isegi juba näitusele väljapandud teostele. Kui ta hindab need küündimatuks, koorib ta neilt värvi kas täielikult või osaliselt maha, et luua täiesti uued tööd. Sageli tuleb see “järjekordsele” tulemusele ainult kasuks. Kõige huvitavamad on need Lille maalid, milles kooruvat kiviseina meenutava maalipinna seest on välja loetavad mitmete päevade ja nädalate kahtlused ja kõhklused ning siiski raugematu tahe anda edasi naise alasti figuuri, mille muudab tajutavaks kontrastne söega rõhutatud joon. Olgu öeldud, et igale maalile eelneb põhjalik aktistuudium, millega Lill on oma oskusi lihvinud juba viis aastakümmet.

Ado Lill (s. 1932) on kunstnikuna iseõppija, kes on suutnud ennast jäädvustada Eesti maaliajalukku ühe tundlikuma värvikäsitlusega abstraktsionistina. Teda on tunnustatud Kristjan Raua preemiaga ning tema teoseid leiab arvukate Eesti ja välismaa erakogude kõrvalt ka Eesti Kunstimuuseumi, Tartu Kunstimuuseumi ja Tallinna Kunstihoone kogudest.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht