Aleksandr Igonini mälestusnäitus Haus Galeriis

Haus Galeriis on avatud näitus Aleksandr Igonini (1939-2013) töödest. Maalikunstnik töötas erinevates žanrites alates maastikumaalidest ja natüürmortidest kuni portreede ja aktideni, mida kõiki ühendab lopsakas ja sügav värvikasutus ning vahetu ja siiras lähenemine. Pühendumus kunstile elab edasi nii Aleksandr Igonini loomingulises pärandis kui tema sadade õpilaste käekirjas.
„Joonistan ja maalin nii, nagu näen ja tahan. Vaimustun ja tunnen rõõmu lillest, viljast, järvest, lapse näost, kaunist maastikust akna, vigurdamata, nagu hing tunneb,“ on öelnud Aleksandr Igonin ise, kelle jaoks kunstiline eneseteostus oli olemise vahendiks ja vormiks. Vaatamata viimastel eluaastatel süvenenud silmahaigusele ei pannud kunstnik pintslit käest ning jätkas mitmekülgse maailma eluvormide ja nähtuste edasiandmist intuitiivselt – olgu selleks siis inimene, loodus, taevas või maa. „Käesolev väljapanek on esimene mälestusnäitus, mis on pühendatud Vene Kunstnike Ühenduse Eestis kunagistele liikmetele, kelle looming jääb elama ja kelle elu on mõjutanud paljusid nende õpilasi,“ selgitab ühenduse esimees Aleksei Kornilov. „Edaspidi on plaanis teha näituseid Juri Dubovist, Vladislav Staniševskist ja teistest.“
Eestis ning ka kaugemal tuntud kunstnik ja õpetaja sündis 1939. aastal Leningradis, edasine elu oli aga seotud Eestiga. Tallinnas lõpetas ta nii keskkooli kui Eesti Riikliku Kunstinstituudi. Alates 60ndatest aastatest elas Igonin Ida-Virumaal. Aastatel 1967-1968 oli kunstiõpetaja Kohtla-Järve Internaatkoolis ning 1970-1980 Kohtla Järve Lastekunstikoolis. Töötades aastatel 1984-1994 Kohtla-Järve linna peakunstnikuna jättis ta oma kunstnikujälje põlevkivipealinna. Aastatel 1998-2006 pidas ta taas õpetajaametit Kohtla-Järve Kunstide Koolis ja Jõhvi Kunstikoolis. Talle on omistatud Kohtla-Järve linna kultuuri Elutöö preemia (2003), Eesti Vabariigi kultuuriministri tänukiri (2009) ja Eesti Kultuurkapitali Ida-Virumaa kunsti kultuuripärli tiitel (2009). Aastatepikkuse loometee kestel eksponeeriti tema töid lisaks Eestile ka Venemaal, Lätis, Leedus, Soomes ja Saksamaal, paljud nendest kuuluvad kunstniku kodukandi Põlevkivimuuseumi püsiekspositsiooni.
Näitusega kaasneb ka kataloog.
Näitus jääb Haus Galeriis avatuks kuni 16. jaanuarini 2016

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht