Andrus Joonase isikunäitus ja Huntmehe performants Tam galeriis

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Andrus Joonas avab Tam Galeriis oma personaalnäituse “MEELESURFAR” 6 mai kell 18 performantsiga “Huntmehe tagasitulek ehk Jara-Jara”.

Jaan Klõsheiko foto Andrus Joonasest performants "Erwartung" 2007.

Jaan Klõsheiko foto Andrus Joonasest performants “Erwartung” 2007.

“Võib surfata internetis,  aga võib surfata lõputus meeles”.
Performantsi ajal sa ei tea kunagi täpselt, mis juhtub. Pead suutma reageerida millisekunditega. Perfektset performantsi kus kõik jookseb nagu valatult, ajad taga viis aastat. Ja kui selle kätte saad, siis on, nagu surfarid ütlevad –  ideaalne laine” kommenteerib oma loomingut Andrus Joonas.
Näitusel on eksponeeritud kunstniku maalid aastaist 2000-2015 näidates erinevaid loomingulisi etappe installatiivse ja mõttelise tervikuna, lähtudes läbitud loomingulisest teest. Uuemast loomingust on eksponeeritud  viimase kolme aasta maalid, mis on seotud tegevuskunstiga ja mille ainest on kunstnik ammutanud valdavalt Venemaalt, lisaks värskelt valminud 5 osaline maaliseeria “Meelesurfar”.
Näituse pühendab kunstnik oma esivanematele, kes rändasid 19. sajandil Tsaari-Venemaa avarustesse otsima Tõotatud Maad ja Valget Laeva. Mõned neist jõudsid Siberisse, mõned Musta mere äärde. Eestlaste

Andrus Joonas teos autoritehnikas lõuendil  "Aledoia. TUISKISH"

Andrus Joonas teos autoritehnikas lõuendil “Aledoia. TUISKISH”

kogukonnad said ruttu  majanduslikult jõukaks tänu töökusele, tahtejõule ja õpihimule. Aga ajad muutusid ruttu ja uus režiim võttis neilt kõik, mis võtta andis – kellelt vara, kellelt elu. Nooremad ja hakkajamad tulid valdavalt peale teist ilmasõda Eestisse tagasi. Andrus Joonase vanemad kohtusid Kaukaasia eestlaste kokkutulekul Tallinnas, ENSV-s. Kunstnik, keda teatakse performantside põhjal ka huntmehena tõdeb, et ilmselt on otsija vaim ja julgus pärit just tema esivanematelt.
Inimese  areng ei ole luksus, vaid igaühe pärisosa. Näitus on  kunstniku isiklik ruum, nii vaimne, kui füüsiline,  kus ta saab ausalt vestelda vaatajaga ja  ise vastutada oma loomingu eest. Näitus jääb Tam Galeriis avatuks 14.juunini.

Performantsi “Huntmehe tagasitulek ehk Jara-Jara” esitavad Meeland Sepp ja Andrus Joonas.

 

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht