Anna Raudkatsi vahakuju ja ülevaade tantsulooja elutööst 

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Võru Linnagaleriis – Liiva 13, SA Võru Kannel I korrusel –  avatud näitusel  „Kanname südames Tuljaku tuld…”
10. juulil algusega kell 16 tutvustab sisukat väljapanekut Tallinna Ülikooli tantsukunsti dotsent  Angela Arraste.

Näitus on valminud viis aastat tagasi  MTÜ Tantsupeomuuseumi ja Tartu laulupeomuuseumi koostöös tähistamaks rahvapärimuse koguja, õpetaja, soveldaja, lavastaja, suusatamise propageerija ja kaheksa erialase raamatu autori Anna Raudkatsi 130. sünniaastapäeva.

Näituse koostajad Angela Arraste ja TÜ soome keele ja kultuuri lektor Juha-Matti Aronen on kasutanud Richard Tõnnuse eraarhiivi materjale. Näituse kujundaja Peeter Paasmäe. Vahakuju autorid Ene ja Andres Mänd (Wax Studio OÜ). Näituse toetajad Tartu linn ja Eesti Kultuurkapital.

Võru Linnagaleriisse on näitus toodud Võru pärimustantsu festivali  raames tähistamaks legendaarse tantsujuhi 135. sünniaastapäeva.

Näitus on avatud 11. juulini 2021.

Anna Raudkats  sündis 23. veebruaril 1886. aastal Tartu lähedal Piiskopi mõisas.  Helsingi ülikooli lõpetamise järel sai temast  üks Eesti esimesi kõrgharidusega võimlemisõpetajaid. Esimese eriteadlasena kogus ja avaldas ta tantsu- ning mängukirjeldusi. Eestikeelne rahvatantsuterminoloogia on suures osas tema loodud.

Anna Raudkatsi lai silmaring, ülikooliaegsed teadmised ja pärimuse kogumisretkedelt saadud kogemused lõid soodsa pinnase rahvatantsu käsitlemiseks selle laiemas tähenduses. Anna Raudkats on seadnud ehk soveldanud mitu tantsu, kõige tuntum neist on „Tuljak”.

Anna Raudkats suri 12. aprillil 1965 Tapal. Tema haud on Aegviidus. 7

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht