Anu Raud Toompea lossi kunstisaalis

anuraudKolmapäeval, 14.09.2016 kell 12.30 avab Riigikogu aseesimees Helir–Valdor Seeder Toompea lossi kunstisaalis ANU RAUA (1943) isiknäituse „Vabadus“.
Anu Raud on üks Eesti silmapaistvamaid tekstiilikunstnikke, kelle professionaalse loometee algus jääb juba üliõpilaspõlve, aastasse 1961. Anu Raud on alates Eesti Riikliku Kunstiinstituudi lõpetamisest 1967. aastal olnud lahutamatult seotud eesti rahvakunsti uurimise ja kogumisega. Aastatel 1967-1970 töötas ta legendaarse rahvakunstikombinaadi UKU kunstnikuna.
Aastatel 1972-1995 töötas Anu Raud Eesti Kunstiakadeemias vanemõpetaja ja dotsendina. Aastatel 1994-2001 oli Anu Raud professor Viljandi Kultuuriakadeemias, kus tema initsiatiivil ja arendamisel loodi talukujunduse ning rahvusliku käsitöö eriala. Samal ajal juhendas prof. Anu Raud Eesti Kunstiakadeemia tudengite suviseid etnograafiapraktikaid, mida ta teeb tänaseni. Eesti Kunstiakadeemiasse pöördus Anu Raud tagasi 2001. aastal, et aidata kunstiülikoolil luua rahvakunstiga tegelev õppetool. Praegu elab ja töötab kunstnik Viljandimaal Kääriku talus, kus juhendab veel pensionipõlveski Eesti Kunstiakadeemia ja Tartu Ülikooli Viljandi Kultuuriakadeemia üliõpilasi. Alates 2009. aastast on Anu Raud Eesti Kunstiakadeemia emeriitprofessor.
Anu Raua looming on tuntud eelkõige tema vaipade poolest. Oma kõige esimese vaiba valmistas ta peatselt pärast Eesti Riikliku Kunstiinstituudi lõpetamist. Anu Raud on kujundanud mitmeid avalikke ruume kaunistavaid teoseid, nende hulgas kaheksast vaibast koosneva seeria Tartu Jaani kirikule aastal 2007. Tal on olnud rohkelt isiknäitusi nii kodu- kui välismaal. Loomingulise tegevuse kõrval on Anu Raud olnud sotsiaalselt aktiivne nii Heimtali koduloomuuseumi hoidjana kui ka Heimtali rahvakunstilaada korraldajana. Heimtali muuseumi kogud ja hoone kinkis Anu Raud 2009. aastal suurejoonelise ja väärtusliku annetusena Eesti Rahva Muuseumile. Vabariigi president Lennart Meri hindas Anu Rauda kui rahvuslike kunstitraditsioonide head hoidjat Valgetähe III klassi teenetemärgiga. 2013. aastal pälvis Anu Raud Rahvusmõtte auhinna.

Näituseid Toompea lossi kunstisaalis vahendab Eesti Kunstnike Liit.

Avamisele tulla soovijatel palume teatada tulekust aadressile elin.kard@eaa.ee  teisipäeva, 13.09.2016 ennelõunaks. Avamisele palume kaasa võtta isikut tõendav dokument.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht